• Посилання скопійовано

Врахування премії за виконання виробничих завдань при розрахунку відпускних

У неприбутковій організації два працівника, які йдуть у відпустку (основний та сумісник) отримували премії за виконання виробничих завдань в розрахунковому періоді (які не залежали від відпрацьованого часу), які нараховувалися і виплачувалися в одному місяці. Як враховувати премії при розрахунку відпускних для таких працівників?

Неприбутковою організацією є підприємство, яке відповідає вимогам, передбаченим пп. 133.4.1 ПКУ.

Обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ).

Тобто, доходи (прибутки) отримані неприбутковою організацією від будь-якої діяльності, мають використовуватися виключно на реалізацію її статутної діяльності без розподілу таких доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Згідно з ст. 2 Закону №108, до складових структури заробітної плати відноситься, зокрема, додаткова заробітна плата, яка визначається як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. 

Відповідно до п. 1.3 Інструкції №5, до фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат, та складається з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Таким чином, виплати працівникам, які включаються до фонду заробітної плати, не є розподілом прибутку організації та можуть здійснюватися нею в статусі неприбуткової.

Інші витрати, у разі, якщо вони не є фінансуванням видів діяльності, передбаченої статутом, не можуть здійснюватися за рахунок доходів (прибутків) неприбуткової організації вважатимуться недотриманням неприбутковою організацією вимог, визначених пп. 133.4.2 ПКУ, що призведе до втрати неприбутковості. 

Аналогічна думка зазначена у листах ДФС від 15.12.2017 р. № 3018/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 18.10.2019 р. № 830/6/99-00-07-02-02-15/ІПК, від 17.04.2020 р. № 1587/6/99-00-07-02-02-06/ІПК.

Отже, якщо кошторисом та положенням про преміювання передбачена виплата даної премії, в т.ч. тих, що не залежать від відпрацьованого часу, то така виплата може бути здійснена як така, що включаються до фонду заробітної плати та не є безпідставним розподілом прибутку організації.

Як відомо, Кабмін постановою від 10.12.2020 р. №1213 вніс зміни до Порядку №100. Початок застосування нових правил починається з 12 грудня 2020 р., тобто з дати опублікування Постанови № 1213 в "Урядовому кур'єрі" №243 від 12.12.2020 р. Ці прави-ла слід застосовувати і до розрахунку середньої зарплати.

Перелік доходів працівників, які враховуються або не враховуються під час розрахунку середньої зарплати визначено Порядком № 100. 

Відтак, п. 3 Порядку №100 тепер говорить, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно з законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у п. 4 цього Порядку.

Оскільки премія за виконання виробничих завдань не передбачена п. 4 Порядку №100, то вона як і раніше враховуються при розрахунку середньої зарплати.

Також Порядком №100 передбачено, що премії, відносяться до тих місяців, за який вони нараховані.

Отже, при обчисленні середньої заробітної плати премії за виконання виробничих завдань нараховані і виплачені в одному місяці, тобто, наприклад, у жовтні за жовтень, у листопаді за листопад, то вони відноситимуться до жовтня та листопада відповідно.

У випадку, якщо при обчисленні середньої заробітної плати виробнича премія за жовтень, нарахована та виплачена у листопаді, то її потрібно віднести до жовтня, а премію за листопад, яка буде нарахована і виплачена у грудні до листопада.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»