• Посилання скопійовано

Як не платити зарплату та не подавати звітність на новоствореному підприємстві?

Створено підприємство. Чи є можливість не платити зарплату та не подавати звітність?

Звісно є варіант виходу з такої ситуаціїі, і в першу чергу – це не укладати трудові договори. Але на підприємстві є засновник і необхідно зауважити на таке:

Слід розуміти, що юридично засновник виконує не обов’язки директора підприємства, а лише покладені на нього певні управлінські функції. І це головна його відмінність від директора — найманого працівника.

Виконання засновником обов’язків директора визначено такими нормами законодавства:

  • ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ, відповідно до яких можна здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту або інших установчих документів;
  • ч. 3 та ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік, відповідно до яких можна вести бухоблік, а отже, підписувати фінансову, податкову та іншу звітність;
  • п. 48.5.1 ПКУ, відповідно до яких можна підписувати податкову декларацію.

При цьому укладати трудовий договір із директором-засновником не потрібно, як і не потрібно подавати повідомлення про прийняття на роботу. Якщо такого договору немає, то немає й обов’язку нараховувати або виплачувати засновнику заробітну плату. Тим більше жодна законодавча норма не зобов’язує власника підприємства укладати угоди з самим собою, в т. ч. і трудовий договір.

Звертаємо увагу, що у разі, якщо у майбутньому засновник прийме рішення оформитися на посаду директора - найманим працівником, то починаючи з 5 березня 2020 року все одно не потрібно подавати повідомлення про прийняття на роботу (про це ми писали тут).

Оскільки згідно із законодавством трудові відносини передбачають оплату працю найманого працівника, то при оформленні повноважень засновника як директора питання про оплату його праці не ставиться.

Юридично правильно оформляємо виконання засновником функцій директора так:

1) В статуті підприємства слід зазначити порядок управління підприємством засновником (без оформлення із ним трудових відносин). Таке право засновника необхідно оформити рішенням загальних зборів (або рішенням засновника, якщо він один), в якому потрібно передбачити пункт, що дозволяє виконувати управління підприємством одному з його учасників.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

При цьому на директора-засновника не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку і йому не нараховується винагорода за виконання представницьких функцій.

У протоколі рішення загальних зборів та статуті підприємства обов’язково необхідно вказати, що:

  • керівник може діяти від імені підприємства без довіреності;
  • із керівником не укладається трудовий договір;
  • керівник не отримує винагороди за виконання своїх обов’язків.

Якщо таких положень у статуті підприємства немає, слід внести зміни до нього рішенням загальних зборів, оформленим протоколом, та подати зміни до державного реєстратора.

2) Не потрібно видавати наказ (розпорядження) про призначення засновника на посаду директора, робити запис у трудовій книжці.

Варто пам’ятати про головний принцип роботи директора-засновника — він виконує управлінські повноваження, а не трудові. Не слід давати контролюючим органам зайвий привід визнати діяльність директора-засновника виконанням трудових обов’язків, за що передбачено оплату праці та, відповідно, сплату зборів та податків.

3) На директора-засновника недоцільно розробляти посадову інструкцію, оформляти службові відрядження, відпустки, компенсувати йому витрати, оплачувати листки непрацездатності. Все це лише підтвердить перебування директора-засновника у трудових відносинах із підприємством.

Отже, засновник відповідно до чинного законодавства може виконувати управлінські функції директора та вести бухгалтерський облік без нарахування собі заробітної плати та сплати податків до бюджету і не тільки в період відсутності діяльності, а й для оптимізації витрати свого бізнесу.

Отже, вихід із ситуації такий:

  1. Не приймати на роботу працівників;
  2. Застосування засновником права підпису без укладення з ним трудового договору;
  3. Відсутність господарської діяльності.

Засновник може мати право підпису без обов’язкового нарахування зарплати йому, головне із засновником не укласти трудових відносин.

Та, коли виникне потреба в прийнятті директора на роботу, слід звернути увагу на той аспект, що починаючи з 5 березня 2020 року не потрібно подавати повідомлення про прийняття на роботу, про це ми писали тут.

Таким чином, підприємство може існувати, але без понесення витрат на зарплату персоналу. А якщо зарплати немає, то й зарплатної звітності теж не буде (звіт з ЄСВ та ПДФО) Та, звісно слід пам’ятати, якщо немає найманих працівників, той діяльності на підприємстві бути не може.

На цю тему ми писали тут та тут>> 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»