Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Оплата роботи в святкові дні та включення їх до розрахунку надурочних годин

На підприємстві встановлено підсумований облік робочого часу, обліковий період – рік, 5-денний робочий тиждень. Робота у святковій день (14.10.2020 р.) за графіком оплачується в одинарному розмірі годинної тарифної ставки понад оклад. Чи виключаються ці 11 годин в кінці облікового періоду при підрахунку надурочних годин?

Святкові та неробочі дні встановлюються виключно законодавством (ст. 73 КЗпП). 

Згідно зі ст. 72 КЗпП, робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін у грошовій формі у подвійному розмірі або наданням іншого дня відпочинку. Про це також зазначено у листі Мінпраці від 29.12.2009 р. № 853/13/84-09.

Відповідно до ст. 107 КЗпП, робота у святковий і неробочий день оплачується у подвійному розмірі працівникам, які одержують місячний оклад:

  • у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу;
  • в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Аналогічне роз’яснення міститься у листі Мінсоцполітики 17.02.2012  р. №51/13/116-12.

У разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними й оплачуються в подвійному розмірі відповідно до ст. 106 КЗпП та п. 11 Методичних рекомендацій №138.

Під час підрахунку надурочних годин робота у святкові та неробочі дні, проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, за обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі (п. 11 Методичних рекомендацій №138). Якщо ж години роботи у святкові (неробочі) дні відпрацьовано за графіком, тобто в межах установленої норми робочого часу, виключати їх із кількості надурочних годин не потрібно. Аналогічне роз’яснення міститься у листі Мінсоцполітики від 17.02.2012 р. №51/13/116-12.

Під час визначення годинної тарифної ставки для оплати фактично відпрацьованих годин у святкові, неробочі дні необхідно місячний оклад працівника розділити на місячну норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену правилами внут-рішнього трудового розпорядку для цього працівника.

Розглянемо ситуацію, що склалася на підприємстві: 

норма тривалості робочого часу в жовтні - 167 годин, відпрацьовано за графіком – 170 годин, в т. ч. 11 год. у святковий день (14.10.20 р.), який є робочим днем за графіком. 

Оклад – 4000 грн. 

  • Розрахунок: 4000,00 грн : 167 год. = 23,95 грн/год.;
  • 23,95 грн/год. х 170 год. = 4071,86 грн оклад;
  • 23,95 грн/год. х 11 год. х 1 (розмір оплати за святковий робочий день) = 263,45 грн - оплата роботи у святковий день;
  • 4071,86 грн + 263,45 грн = 4335,31 грн - загальна сума заробітної плати. 

Чи означає такий розрахунок, що це саме оплата в одинарному розмірі? 

Розрахунок в одинарному розмірі розрахований дещо неправильно.

Рішення:

Норма тривалості робочого часу в жовтні - 167 годин, відпрацьовано за графіком – 170 годин, в т. ч. 11 годин у святковий день (14.10.20 р.), який є робочим днем за графіком. 

Оклад – 4000 грн. 

Розрахунок: 

1. посадовий оклад за відпрацьовані 170 годин за графіком - 4000,00 грн;

2. компенсація за роботу в святкові дні, у межах норми робочого часу у розмірі одинарної годинної ставки – 263,47 грн (4000,00 грн. : 167 х 11 х 1);

3. Доплата до МЗП - 736,53 грн (5000,00 - (4000,00 грн +263,47 грн).

Разом: 5000,00 грн (4000,00 грн + 263,47 грн + 736,53 грн).

 

Звертаємо увагу, що у кожному місяці облікового періоду працівнику, який відпрацював не менше годин, ніж визначено графіком, виплачується оклад. Відпрацьований понад норму час (за жовтень 2020 р. буде 3 години) визначається наприкінці облікового періоду й оплачуються як надурочні години, тобто у подвійному розмірі годинної ставки.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Вам потрібен новий ПКУ?

Тисніть на кнопку >>

Закрити +