• Посилання скопійовано

Розірвання договору оренди без повернення передоплати

Підприємство орендує приміщення у платника ПДВ. У квітні було здійснено передоплату за 6 місяців оренди. 05.06.2020 р. договір оренди було розірвано. Складно акт оренди за червень до дати розірвання. Які наслідки з ПК у орендаря, якщо орендодавець не поверне кошти орендарю до кінця червня?

Як роз'яснювали податківці у разі, якщо умовами договору суборенди передбачено, що кошти у вигляді гарантійних платежів (внесків) зараховуються в оплату орендних платежів, то їхня  сума збільшує базу оподаткування ПДВ у орендаря. При цьому податкові зобов'язання в орендодавця та податковий кредит у орендаря визначаються на дату «першої події».

Відповідно, орендодавцем на дату отримання таких коштів було нараховано ПЗ з ПДВ та складено і зареєстровано ПН, а орендарем, своєю чергою, віднесено суму ПДВ з усієї передоплати до податкового кредиту.

При цьому, пп. 192.1 ПКУ передбачено, що якщо після постачання товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів (послуг) особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів (послуг), суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Таким чином, ПКУ передбачено, що податкові зобов’язання орендодавця та податковий кредит орендаря підлягають коригуванню на підставі РК, який складається саме при поверненні передоплати (за виключенням випадків, коли таку передоплату не буде повернуто протягом строку позовної давності (детальніше про це у від ІПК 20.07.2017 р. №1283/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)). Тобто розірвання договору оренди не є підставою для коригування суми ПДВ за пп. 192.1 ПКУ ані для орендодавця, ані для орендаря.

Отже, лише у періоді повернення передоплати за оренду (як за частину червня, так і за липень-жовтень) орендодавець складає РК, а орендар такий РК реєструє і зменшує ПК з ПДВ у місяці складання такого РК. Своєю чергою, орендодавець зменшує суму ПЗ з ПДВ у місяці складання такого РК за умови своєчасної реєстрації такого РК орендарем.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Витрати на зустрічі з партнерами у ресторані під час відрядження
    Працівник у відрядженні мав зустріч з партнером у ресторані, і він сплатив рахунок, який включав оплату пляшки вина. Аванс на відрядження, включаючи суму на представницькі витрати, було перераховано працівнику наперед на особисту карту. Чи можна прийняти до обліку рахунок ресторану з алкоголем? Чи не виникає ПДФО та ВЗ в разі прийняття до обліку цього рахунку?
    13.11.2024337
  • Роботодавець звільняє працівника за прогул, в той час як працівник хоче звільнитись за власним бажанням з поважних причин
    Працівник хоче звільнитись за власним бажанням з поважних причин «у звʼязку з погіршенням стану здоров’я», у день подання заяви про звільнення. Але роботодавець стверджує, що він не отримав підтверджуючих документів від працівника і хоче звільнити його за прогул. Як діяти?
    11.11.202437
  • Розбронювання працівників підприємства
    На момент бронювання працівників на підприємстві був 41 військовозобов’язаний, з яких забронювали 50% в кількості 20 чоловік. На сьогоднішній день в Дії відображається 35 військовозобов’язаних через те, що звільнилися незаброньовані працівники. Чи повинне підприємство анулювати бронювання 3 працівників, щоб кількість заброньованих не перевищувала 50% від 35 чол.?
    11.11.20245622
  • Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
    Працівник звільнився з основного місця роботи 18.10.2024 р. У щорічній відпустці не був з 2019 р. З вересня 2022 р. до травня 2023 р. працівник перебував у відпустці за власний рахунок у зв'язку із воєнним станом на території України. Як в цьому випадку нараховується компенсація відпустки при звільненні? Яка буде кількість днів відпустки?
    08.11.20241 0472
  • Мобілізація працівника одразу після відпустки
    Працівник підприємства перебував у відпустці та 4 листопада 2024 р. повинен був вийти на роботу, але ТЦК відправили його на полігон на навчання для подальшої служби. Як бути в цій ситуації (всі відомості з телефонної розмови)? Що зазначати у табелі і як його звільнити?
    08.11.2024343