Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Розірвання договору оренди без повернення передоплати

Підприємство орендує приміщення у платника ПДВ. У квітні було здійснено передоплату за 6 місяців оренди. 05.06.2020 р. договір оренди було розірвано. Складно акт оренди за червень до дати розірвання. Які наслідки з ПК у орендаря, якщо орендодавець не поверне кошти орендарю до кінця червня?

Як роз'яснювали податківці у разі, якщо умовами договору суборенди передбачено, що кошти у вигляді гарантійних платежів (внесків) зараховуються в оплату орендних платежів, то їхня  сума збільшує базу оподаткування ПДВ у орендаря. При цьому податкові зобов'язання в орендодавця та податковий кредит у орендаря визначаються на дату «першої події».

Відповідно, орендодавцем на дату отримання таких коштів було нараховано ПЗ з ПДВ та складено і зареєстровано ПН, а орендарем, своєю чергою, віднесено суму ПДВ з усієї передоплати до податкового кредиту.

При цьому, пп. 192.1 ПКУ передбачено, що якщо після постачання товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів (послуг) особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів (послуг), суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Таким чином, ПКУ передбачено, що податкові зобов’язання орендодавця та податковий кредит орендаря підлягають коригуванню на підставі РК, який складається саме при поверненні передоплати (за виключенням випадків, коли таку передоплату не буде повернуто протягом строку позовної давності (детальніше про це у від ІПК 20.07.2017 р. № 1283/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)). Тобто розірвання договору оренди не є підставою для коригування суми ПДВ за пп. 192.1 ПКУ ані для орендодавця, ані для орендаря.

Отже, лише у періоді повернення передоплати за оренду (як за частину червня, так і за липень-жовтень) орендодавець складає РК, а орендар такий РК реєструє і зменшує ПК з ПДВ у місяці складання такого РК. Своєю чергою, орендодавець зменшує суму ПЗ з ПДВ у місяці складання такого РК за умови своєчасної реєстрації такого РК орендарем.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Оренда , Нерухомість

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі