У законодавстві немає обмежень щодо кількості укладення договорів ЦПХ та щодо строку укладення й періодичності. Але є критерії, за якими визначається «зацікавленість» контролюючих органів до підприємств.
Тож, Пенсійний фонд передає інформацію до Держпраці про роботодавців у яких:
- Є застраховані особи, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами більше року;
- В яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів (п. 5 Порядку №1132).
Тож після того, як Держпраці отримає інформацію від Пенсійного фонду, буде здійснено інспекційне відвідування такого роботодавця. Але зазначимо, що це ще не привід для накладення штрафів, а це лише підстава для інспекційного відвідування.
Трудовий договір
За трудовим договором громадянин набуває статусу «працівник», його трудові відносини регулює законодавство про працю. Він має право на відпочинок відповідно до законів про обмеження трудового дня та робочого тижня і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові та безпечні умови праці, на матеріальне забезпечення у порядку соціального страхування в разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності та інші права, встановлені законом.
Предметом трудового договору є процес праці – виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією, посадою, тобто виконання працівником певної трудової функції (ст. 23 КЗпП). При цьому трудова функція, як правило, не передбачає будь-якого кінцевого результату.
Працівник повинен виконувати доручену йому роботу особисто і не має права передоручати її виконанням іншим. Працівник підлягає правилам внутрішнього трудового розпорядку. Оплата праці гарантована. Заробітна плата виплачується регулярно у робочі дні, не рідше двох разів на місяць. Для підприємств, установ, організацій усіх форм власності є обов’язковими норми і гарантії оплати праці, визначені законодавством, зокрема, щодо мінімального розміру заробітної плати, норм оплати, а також щодо гарантій для працівників на оплату відпусток та інші випадках.
Договір ЦПХ
Натомість у договорі підряду/цивільно-правовій угоді будь-які гарантії при укладанні такого виду договору ЦКУ не передбачені. За договором підряду одна сторона зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони. Предметом договору є кінцевий результат. Підрядник/виконавець робіт не зобов’язаний виконувати вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку.
За договором підряду сторони рівноправні і замовник не зобов’язаний забезпечувати належні та безпечні умови праці (гл. 61 та 63 ЦКУ). ЦКУ не встановлює будь-яких вимог до замовника щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці. Слід зазначити, що за цивільно-правовим договором працівник самостійно організовує процес роботи, сам виконує її та відповідає за неї. Договір підряду припиняється у зв’язку з виконанням обумовленої при його укладенні роботи, про що складається акт завдання-приймання, який підписується обома сторонами.
Однією умов з визнання договорів ЦПХ трудовими є такий «трудовий» підтекст, як наявність у Класифікаторі професій назви посади. У Класифікаторі професій міститься назва посади «Ріелтер» з кодом класифікатора 3413.
Також наявність трудових відносин може встановлюватися за такими ознаками:
1) особі регулярно виплачується винагорода у грошовій або натуральній формі за роботу, виконувану (послуги, надані) в інтересах іншої особи;
2) особисте виконання особою роботи (надання послуг) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженої нею особи;
3) робота виконується (послуги надаються) на визначеному особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою, робочому місці з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку;
4) особа виконує роботи (надає послуги) аналогічні за змістом та характером роботі, що виконується штатними працівниками роботодавця;
5) організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою;
6) тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою.
Також пропонуємо ознайомитися з умовами для договорів ЦПХ, аби при перевірці їх не визнали трудовими - тут та тут.
Отже, враховуючи вищевикладене, якщо договори ЦПХ будуть мати хоч одну ознаку трудового договору, то краще укладати трудові договори. Зауважимо, якщо ж організація прийме рішення, що укладатимуться договори ЦПХ, то в жодному разі не потрібно писати про «ріелтора», оскільки це назва посади з класифікатора професій. А також, якщо функції чи обовязки тих осіб, які надають послуги за договором ЦПХ та найманих працівників схожі чи ідентичні, то також є ризики визнання договорів ЦПХ трудовими договорами.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити