Дисконтування — це приведення вартості майбутніх платежів до значення на теперішній момент. Тобто суть дисконтування полягає в тому, що реальна поточна (тобто теперішня) вартість грошових потоків відрізняється від їх номінальної вартості.
Оскільки кредит є довгостроковим, то питання із заборгованістю, яка вона довгострокова чи короткострокова, не виникає.
При цьому, якщо відсотки за позикою (кредитом) встановлено на рівні ринкових, то дисконтувати не треба. Адже фактично теперішня вартість кредиту відповідатиме номінальній.
Згідно з п. 7 Постанови №28, державна підтримка надається в межах отриманих Фондом коштів, передбачених у державному бюджеті, зокрема, у вигляді часткової компенсації Фондом процентних ставок за кредитами, що надаються суб’єктам підприємництва для реалізації мети, визначеної п. 4 Постанови №28.
Разом з цим, п. 8 Постанови №28 визначено, що процентна ставка за кредитом на строкову заборгованість суб’єкта підприємництва без урахування компенсації процентів (базова процентна ставка) визначається за формулою:
- для суб’єкта підприємництва, що належить до категорії діючого бізнесу, - Індекс UIRD (три місяці) + 5 %;
- для суб’єкта підприємництва, що належить до категорії новоствореного бізнесу (стартап), - Індекс UIRD (три місяці) + 7 %;
- для кредитів, наданих з метою державної підтримки, визначеної пп. 3 п. 4 цього Порядку, до 31 березня 2021 р., - Індекс UIRD (три місяці) + 5%.
Водночас, відповідно до п. 13 Постанови №28 компенсація процентів надається Фондом суб’єкту підприємництва з метою зниження його фактичних витрат на сплату базової процентної ставки до рівня 3 або 5, або 7, або 9 відсотків річних (компенсаційна процентна ставка).
Оскільки фактично програма «5-7-9» передбачає зниження кредитної ставки по заборгованості суб’єкта господарювання за кредитом, то автор вважає, що з метою визначення необхідності дисконтування такої заборгованості слід використовувати саме компенсаційну процентну ставку, а не базову. Тобто виходити слід з сутті укладеного договору кредиту за програмою «5-7-9», а саме, що підприємство сплачує за користування кредитом компенсаційну процентну ставку, а не повну. За такого підходу буде дотримуватись принцип дисконтування – приведення вартості майбутніх платежів до значення на теперішній момент.
Отже, з позиції автора, ставка за кредитом отриманим за програмою «5-7-9» не відповідає розміру ринкових ставок (є нижчою), а тому такий кредит підлягає дисконтуванню.
Чи враховувати відсотки при розрахунку теперішньої вартості?
Як зазначено у П(С)БО 11, теперішня вартість - дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства.
Таким чином, якщо позика платна (як в даному випадку), але ставка, що застосовується, неринкова (і при цьому немає значення, чи ринкова ставка є більшою, чи, навпаки, меншою за договірну ставку), то підприємство визнає цю позику за дисконтованою вартістю за мінусом відсотків, що сплачуються безпосередньо підприємством.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити