На поточні рахунки в іноземній валюті юросіб – резидентів зараховуються кошти, перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами), через розподільчі рахунки (п. 5.3 Інструкції №492).
При цьому абз. 1 п. 1 постанови Правління Нацбанку від 13.12.2017 р. №129 встановлено вимогу щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юросіб, які не є уповноваженими банками, фізосіб – підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юр особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Нацбанку.
Зазначені надходження в іноземній валюті, підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо НБУ, у розмірі 50%. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.
Таким чином, уповноважений банк зобов’язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з п. 1 Постанови №129 поширюється вимога щодо обов’язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 «Розподільчі рахунки суб’єктів господарювання».
Виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок уповноважений банк зобов’язаний здійснити обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог Постанови №129 (п. 5 Постанови №129). Тоді ж відбувається і зарахування виручки від продажу такої іноземної валюти на поточний рахунок резидента в гривні.
У бухобліку резидента відображаються усі зазначені операції. Докладно про це читайте тут>>
Щодо податкового обліку у випадках, коли для визначення податкового зобов’язання потрібно визначити дату надходження виручки, податківці роз’яснюють таке (див. лист ДФСУ від 19.02.2018 р. №670/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента.
Наприклад, датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України є дата надходження коштів на поточний рахунок:
- у національній валюті, яка надійшла від обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України;
- та у іноземній валюті, перерахованій у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження її на такий поточний валютний рахунок.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись