• Посилання скопійовано

Коштами на розподільчому рахунку підприємство розпоряджатися не може

Порядок отражения в бухгалтерском и налоговом учете операции продажи иностранной валюты в случае если валюта с распределительного счета перечислена на продажу 5 октября, а гривна от продажи зачислена на счет предприятия 8 октября. Какой курс необходимо применять?

Відповідь на це питання не буде однозначною, оскільки ця ситуація чітко не врегульована законодавством. З одного боку, на розподільчий рахунок в банку зараховуються кошти, які належать підприємству. З іншого боку, коштами на розподільчому рахунку підприємство розпоряджатися не може – це внутрішній рахунок банку, рух коштів за яким здійснює виключно банк. Отже, кошти на розподільчому рахунку не є активами підприємства в значенні, визначеному ПСБО. І формально, до зарахування цих коштів на поточний рахунок, підприємство не мало б визнавати актив у вигляді цих коштів в бухгалтерському обліку. Ускладнює ситуацію і те, що реалізацію валюти фактично здійснює сам банк, а належить така валюта підприємству, тобто, іншій особі, ще на стадії зарахування її на розподільчий рахунок. 


 

На практиці це питання вирішується наступним чином: банк надає підприємству виписку з розподільчого рахунку. На підставі цього документу підприємство датою зарахування валюти на розподільчий рахунок визнає актив – іноземну валюту (зокрема, за дебетом субрахунку 334 „Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті” і кредитом субрахунку 362 „Розрахунки з іноземними покупцями”) за курсом на початок дня. Якщо реалізація відбувається того ж дня, курсових різниць не виникає. Підприємство відображає різницю між курсом на міжбанківському валютному ринку (курсом продажу) і курсом НБУ на початок такого дня як результат від такого продажу – або прибуток за кредитом субрахунку 711 „Дохід від купівлі-продажу іноземної валюти” (у складі інших доходів в податковому обліку), або збиток за дебетом субрахунку 942 „Витрати на купівлю-продаж іноземної валюти” (у складі інших витрат в податковому обліку). 

Якщо продаж відбуватиметься наступного дня і курс НБУ на початок такого дня вже інший, то виникне і курсова різниця – різниця між курсами НБУ на початок дня зарахування валюти і курсом на початок дня продажу валюти, помножена на суму проданої валюти. Позитивна курсова різниця (в цьому випадку зростання вартості валюти на розподільчому рахунку) відображається за кредитом субрахунку 714 „Дохід від операційної курсової різниці” (у складі інших доходів в податковому обліку), а відємна курсова різниця – за дебетом субрахунку 945 „Втрати від операційної курсової різниці” (у складі інших витрат в податковому обліку). 

Відповідно, датою зарахування виручки від реалізації на поточний рахунок в національній валюті в бухгалтерському обліку буде здійснено проведення Дт 311 Кт 377 на суму вартості проданої валюти за курсом продажу (за мінусом комісії банку, яка списується за дебетом 92 рахунку). Далі здійснюється проведення Дт 377 Кт 714 на суму позитивної курсової різниці і Дт 377 Кт 711 на суму прибутку від продажу валюти.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • Чи закриваються валютні розрахунки на дату повернення авансу на розподільчий рахунок?
    09.01.2024 р. ТОВ зробило100% передплату нерезиденту за імпортним контрактом в євро. Контракт не виконано і нерезидент повернув аванс 05.07.2024 р. (179-й день). Валюту зараховано на розподільчий рахунок ТОВ в євро. 08.07.2024 р. валюту з розподільчого рахунку продано та зараховано гривні на поточний рахунок теж 08.07.2024 р. Чи є зарахування поверненого авансу на розподільчий рахунок у валюті 05.07.2024 р. моментом закриття розрахунків з нерезидентом? Чи є порушення строку валютних розрахунків - 180 днів?
    18.10.2024941
  • Чи можливо повернути нерезиденту позику в гривні?
    ТОВ отримало позику від нерезидента у доларах. Чи можна змінити валюту позики на гривню? На яку дату буде фіксуватися курс? Як врахувати курсові різниці? Чи можна буде в подальшому знову змінити валюту, яка сума буде до повернення? Чи є якісь податкові ризики для ТОВ?
    10.07.202432
  • Як рахувати валютний курс при видачі авансу на закордонне відрядження у гривнях?
    Комунальне підприємство, яке керується Інструкцією №59, відправило працівника в закордонне відрядження до Німеччини. Аванс видано в гривнях. Працівник доїхав до Польщі, а там сів на потяг до Німеччини. Під час відрядження були витрати в євро з власної гривневої картки, є виписка банку і квитанція про сплату. На яку дату розраховувати валютний курс?
    21.05.20241 0012
  • На яку дату починати дисконтувати довгострокову позику?
    Юрособа має заборгованість за позикою від нерезидента, строк якої закінчився 31.12.2022 р. Укладена 31.12.2022 р. додаткова угода на продовження строку на 5 років, з погашенням платежів рівними частинами та відсотків поквартально, яка зареєтрована в НБУ 25.08.2023 р. На яку дату визнавати заборгованість довгостроковою та брати ставку для дисконтування — на 01.01.2023 р. чи на 25.08.2023 р.?
    06.12.2023290
  • Переведення боргу за валютним кредитом
    Підприємство "А" за кредитним договором з банком отримало кредит в іноземній валюті. Зараз укладається тристоронній договір про переведення боргу на підприємство "Б". Чи будуть фінвитрати та курсові різниці, що виникатимуть у "В", його витратами? Чи необхідно "А" та "Б" доводити ділову мету укладення договору переведення боргу?
    28.11.2023152