• Посилання скопійовано

Внесення валютної позики засновника до статутного капіталу ТОВ

ТОВ (загальна система оподаткування) має позику від засновника-нерезидента в іноземній валюті. На загальних зборах вирішено внести до статутного капіталу тіло позики та 17.09.2018 р. було внесено зміни до статуту. Як вести бухоблік такої операції та чи виникають курсові різниці, якщо додаткову угоду зареєструють в НБУ 17.10.2018 р.?

Відповідно до ст. 13 Закону про госптовариства  вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом. Товариство не може надавати позику для оплати вкладу учасника або поруку за позиками, кредитами, наданими третьою особою для оплати його вкладу. Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства.

Водночас, відповідно до ст. 86 ГКУ забороняється використовувати для формування статутного (складеного) капіталу товариства бюджетні кошти, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.

У даному випадку наведені норми не порушуються.

Далі, відповідно до Інструкції №291 на субрахунку 401 «Статутний капітал» відображається статутний капітал господарських товариств, державних і комунальних підприємств. За кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал» відображається збільшення статутного капіталу, за дебетом - його зменшення (вилучення). Сальдо на цьому субрахунку повинно відповідати розміру статутного капіталу, який зафіксовано в установчих документах підприємства. Аналітичний облік статутного капіталу ведеться за видами капіталу за кожним засновником, учасником, акціонером тощо.

Відповідно, внесення позики у статутний капітал відображається на дату реєстрації змін у Статут (тобто на 17.09.2018 р.). При цьому робиться запис:

  • Дт 685 – погашено розрахунки із засновником за отриманою позикою;
  • Кт 401 – збільшення статутного капіталу за  рахунок позики.

Оскільки цей вклад вноситься в іноземній валюті, то в цьому випадку слід застосувати норму ст. 13 Закону про госптовариства про те, що оцінка вкладу визначається рішенням засновників про створення товариства. Тому товариство повинно самостійно визначити валютний курс, за яким оцінюватиметься вклад в іноземній валюті. Зокрема, цей курс визначається на рівні офіційного курсу Нацбанку станом на 17.09.2018 р., тоді гривневий еквівалент заборгованості за позикою станом на цю ж дату буде повністю списаний в рахунок збільшення статутного капіталу.

Аналогічну думку висловлює й Мінфін у листі від 05.12.2013 р. №31-08310-06-10/29025: «внесок засновника господарського товариства до статутного капіталу підприємства оцінюється та фіксується у статутних документах в грошовій одиниці України за курсом Національного банку України і не підлягає переоцінці в подальшому у зв’язку зі зміною курсу іноземних валют».

Наш коментар до цього листа читайте тут>> 

Порядок реєстрації договорів позики від нерезидентів та змін до цих договорів передбачено главою 2 Положення №270. Факт реєстрації договору позики та змін до нього не впливає на бухоблік операцій, що пов’язані з виконанням договору. Наприклад, як ми писали у цій статті, «позики від нерезидентів відображаються в бухобліку в момент отримання їх на рахунок у банку», тобто незалежно від факту реєстрації договору.

 

Висновки:

  1. Внесок у статутний капітал відображається в бухобліку на дату реєстрації нової редакції статуту товариства, тобто на 17.09.2018 р.;
  2. Оцінка внеску здійснюється рішенням засновників, в даному випадку валютна сума позики оцінюється за офіційним курсом НБУ на 17.09.2018 р.;
  3. В подальшому валютне сальдо на рахунку 401 не переоцінюється та курсові різниці не виникають;
  4. Процедура реєстрації в НБУ додаткової угоди до договору позики не впливає на бухоблік внесення позики у статутний капітал.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • Включаємо відсотки за кредитом у витрати чи капіталізуємо?
    ТОВ уклало кредитний договір з банком з метою оплати за договором з нерезидентом для придбання обладнання. Термін договору 3 роки. Обладнання отримано у грудні 2024 р. Зараз проводиться монтаж обладнання. Банк надасть довідку, що відсоток за кредитом є ринковим, тому дисконтування не буде. Чи включаються відсотки за кредитом у витрати?
    24.01.202588
  • Визначаємо курс іноземної валюти, для якої НБУ не встановлює офіційний курс
    Працівник був у відрядженні в Республіці Маврикій. Здійснив розрахунок маврикійськими рупіями. Як провести це у авансовому звіті, якщо курсу НБУ на дату затвердження для маврикійської рупії не зафіксовано на сайті НБУ?
    21.01.2025651
  • Чи закриваються валютні розрахунки на дату повернення авансу на розподільчий рахунок?
    09.01.2024 р. ТОВ зробило100% передплату нерезиденту за імпортним контрактом в євро. Контракт не виконано і нерезидент повернув аванс 05.07.2024 р. (179-й день). Валюту зараховано на розподільчий рахунок ТОВ в євро. 08.07.2024 р. валюту з розподільчого рахунку продано та зараховано гривні на поточний рахунок теж 08.07.2024 р. Чи є зарахування поверненого авансу на розподільчий рахунок у валюті 05.07.2024 р. моментом закриття розрахунків з нерезидентом? Чи є порушення строку валютних розрахунків - 180 днів?
    18.10.20241441
  • Чи можливо повернути нерезиденту позику в гривні?
    ТОВ отримало позику від нерезидента у доларах. Чи можна змінити валюту позики на гривню? На яку дату буде фіксуватися курс? Як врахувати курсові різниці? Чи можна буде в подальшому знову змінити валюту, яка сума буде до повернення? Чи є якісь податкові ризики для ТОВ?
    10.07.202485
  • Як рахувати валютний курс при видачі авансу на закордонне відрядження у гривнях?
    Комунальне підприємство, яке керується Інструкцією №59, відправило працівника в закордонне відрядження до Німеччини. Аванс видано в гривнях. Працівник доїхав до Польщі, а там сів на потяг до Німеччини. Під час відрядження були витрати в євро з власної гривневої картки, є виписка банку і квитанція про сплату. На яку дату розраховувати валютний курс?
    21.05.20241 1302