Наразі у податківців є дві різні думки з цього приводу. У ІПК ДФСУ від 06.09.2017 р. №1826/6/99-99-12-02-03-15/ІПК надано такі поради з коригування:
1) якщо юрособа внаслідок розірвання договору повертає кошти, отримані у минулих податкових періодах, то вона має право на врахування цієї операції при визначенні оподатковуваного доходу у податковому періоді, у якому таке повернення відбулося;
2) №декларації за звітний період повернення коштів юрособа-«єдинник» зазначає дохід з урахуванням поверненої суми. Тож відповідно й сума єдиного податку, що підлягає сплаті за звітний період, буде визначатися з коригованого доходу.
А у роз'ясненні у підкатегорії 108.01.05 ЗІР зазначено інший алгоритм відображення коригування доходу у разі повернення авансу у декларації «єдинника». А саме:
- якщо зарахування та повернення авансу відбулися в одному звітному періоді, то за умови розірвання договору такі кошти не включаються до доходу «єдинника» та не підлягають відображенню у декларації;
- якщо повернення коштів, що надійшли на поточний рахунок авансом, відбулося в іншому податковому періоді, «єдинник» повинен включити такий аванс до доходу у звітному періоді його отримання та здійснити перерахунок доходу у податковому періоді, в якому відбулось їх повернення. Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточнень до раніше поданої декларації або уточнення показників у складі звітної декларації за наступний податковий період.
Тобто у "ЗІР" податківці пропонують не просто зазначити у декларації за звітний період, у якому відбулося повернення авансу, суму отриманого доходу за мінусом суми такого повернення, а зробити уточнення показників декларації за звітний період, у якому аванс було отримано. Або шляхом подання уточнюючого розрахунку за такий минулий звітний період, або шляхом заповнення розділу ІV декларації (як виправлення самостійно знайдених помилок). Така позиція податківців не є новою (див., наприклад, тут).
А от рекомендацією за згаданою індивідуальною податковою консультацією зможе скористатися тільки «єдинник», який отримав відповідь на своє запитання. Щоб скористатися такою позицією податківців (які наводять інший алгоритм, ніж зазначений у ЗІР), іншим «єдинникам» слід звертатися до свого податкового органу й отримувати індивідуальну податкову консультацію для себе. Або діяти на свій розсуд і самостійно обирати, яке з роз'яснень податківців застосовувати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити