• Посилання скопійовано

Транспортно-експедиційна діяльність: як оформити акт надання послуг

Підприємство займається послугами експедирування вантажних перевезень на території України, є платником ПДВ. Як оформити акт надання таких послуг?

Задоговором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов’язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов’язаних із перевезенням вантажу. Тобто між перевізником та власником вантажу виникає посередник, який професійно організує сам процес перевезення. Хоча в результаті замовник отримує у результаті саме перевезення.

За належне виконання договору транспортного експедирування клієнт сплачує експедиторові відповідну плату, яка сплачується окремо від компенсації витрат такого експедитора.

Окремо компенсуються та не включаються в плату експедитору витрати на оплату:

  • послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування,
  • зборів (обов’язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.

Зазначені витрати мають бути підтверджені документально суб’єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування, або органами влади. Такими документами мають бути рахунки, накладні, товарно-транспортні накладні тощо.

Як правило, в експедиторській діяльності складаються такі документи:

  • Письмовий договір транспортного експедирування; 
  • Заявка-замовлення на перевезення вантажів. Як правило, подається клієнтом експедитору (перевізникові) на кожне перевезення. Оформлення такої заявки має бути передбачено договором;
  • Акт виконаних робіт (акт на надання транс¬портно-експедиторських послуг, звіт комі-сіонера). Цей первинний документ підтверджує факт отримання доходу експедитора від наданої послуги. У разі укладення посередницького договору на перевезення таким первинним документом може бути і звіт комісіонера.

Однак тільки акта виконаних робіт (звіту комісіонера) для підтвердження факту надання послуг – недостатньо. Наприклад, для всіх учасників транспортного процесу при перевезенні вантажів автомобільним транспортом на території України основний документ – товарно-транспортна накладна (ТТН). Лише за наявності ТТН відбувається списання ТМЦ у постачальника, оприбуткування ТМЦ у покупця, складається акт виконаних робіт у перевізника (розд. 1 Правил, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. №363.

Зверніть увагу, що Правила №363 не поширюються на перевезення небезпечних, важких і великогабаритних вантажів, пошти і перевезення вантажів у міжнародному сполученні. 

Отже, експедитору потрібно складати різні акти на:

  • вартість послуг самого експедитора щодо організації перевезень – його винагорода. Тут можна зазначати назву послуг «організація вантажного перевезення» або іншу;
  • вартість послуг сторонніх організацій, яку замовник компенсує експедитору. Тут слід перерахувати всі послуги, які компенсуються  замовником.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024332
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202458
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202449
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202448
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024181