• Посилання скопійовано

Оренда автомобіля у фізособи: нюанси оподаткування та звітності

Підприємство з 2014 року орендує у фізособи авто. Які податки та у якому розмірі необхідно сплачувати підприємству? У якій звітності відображаються суми такого нарахованого доходу та податків з нього?

Відповідно до ст. 762 ЦКУ за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Тож, підприємство, орендуючи автомобіль у фізособи заключає з нею договір оренди нерухомого (рухомого) майна, що є договором цивільно-правового характеру. Також варто зазначити, що такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 799 ЦКУ).

Платниками ПДФО є фізособи – резиденти, що отримують дохід з джерела походження як в Україні, так і за кордоном. Жодних пільг щодо доходу у вигляді орендної плати ПКУ не містить. Отже, дохід з надання в оренду рухомого майна є доходом, що оподатковується ПДФО.

Якщо підприємство сплачує фізособі суми, що є її доходом, підприємство буде його податковим агентом. І відповідно до пп. 168.1.1 ПКУ саме на податкового агента в цьому випадку покладено обов’язок утримати та сплатити з доходу фізособи ПДФО. Ставка такого податку зазначена у п. 167.1 ПКУ та на даний час становить 18%.

ПДФО сплачується до бюджету під час виплати такого доходу. Однак, якщо такий дохід нараховувався, але не виплачувався фізособі, то ПДФО підлягає перерахуванню до бюджету, у строки, встановлені для місячного податкового періоду. І хоча, за даним податком було встановлено поквартальний термін звітування, податківці все ж таки наполягають на сплаті ПДФО саме до 30 числа місяця наступного за місяцем нарахування такого доходу. 

Також такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором (ВЗ). Розмір такого податку на даний момент становить 1,5%. Порядок нарахування та сплати ВЗ аналогічний ПДФО. 

Звітування за нарахованими сумами доходу, ПДФО та ВЗ проводиться у звіті за ф. №1ДФ. Порядком  передбачено подання такого звіту за кожний квартал протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Податківці у сервісі "ЗІР" категорія 103.22 наполягають на відображені такого доходу з ознакою доходу 127 «інші доходи». Таку позицію вони пояснюють тим, що договір найму (оренди) не може бути віднесений до договору про надання послуг.

ЄСВ на суму орендної плати не нараховується (з тієї ж причини – орендна плата не є еквівалентом винагороди за цивільно-правовим договором, а отже, не зазначена в ст. 7 Закону №2464 як база для нарахування ЄСВ). 

Якщо підприємством на суми оренди з 2014 року ПДФО та ВЗ не нараховувались та не сплачувались, але податковий розрахунок за формою №1ДФ кожного кварталу подавався (без зазначення такого доходу та податків), цю помилку слід виправити. 

Для цього треба подати уточнюючий розрахунок за відповідні періоди. При поданні уточнюючого розрахунку в розділі І заповнюються всі графи нового рядка. При чому у графі 9 зазначається «0» (таким чином, інформація про нарахований дохід та ПДФО буде додана до звіту за відповідний звітний період). Виправлення щодо ВЗ здійснюється у розділі ІІ. Вони робляться шляхом зазначення суми доходу та ВЗ, відображені у попередній формі звіту, у рядку «Військовий збір виключення» та суми правильного доходу і ВЗ у рядку «Військовий збір». 

Зверніть увагу: згідно з п. 119.2 ПКУ таке виправлення, навіть здійснене податковим агентом самостійно, тягне за собою  штрафні санкції у розмірі 510 грн за перше порушення (та 1020 грн за порушення, за яке вже накладався штраф протягом року). Тож, якщо виправляти, то варто подавати усі уточнюючі розрахунки одночасно, тоді сума штрафу за кожен з них буде лише 510 грн, якщо підприємство за цим пунктом ПКУ ще в поточному календарному році не штрафували. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»