• Посилання скопійовано

Декларування корпоративних прав фізособи за кордоном

Фізособа-резидент отримав акції підприємства у подарунок і є єдиним власником підприємства. Доходів та девідендів від підприємства не отримував. Прибуток підприємства не розподілявся. Як правильно задекларувати наявність корпоративних прав фізособи-резидента України в підприємстві, що знаходиться за кордоном?

У зв’язку з наявністю у фізособи-резидента корпоративних прав підприємства за кордоном може виникнути такий порядок подання звітності органам ДФС. 

По-перше, в зв’язку із отриманням корпоративних прав у подарунок. У листі від 09.12.2015 р. №11535/П/99-99-17-03-03-14 ДФСУ зазначала наступне. Дохід, отриманий фізособою-резидентом від фізичної особи-нерезидента у вигляді подарованих корпоративних прав, що становлять частку статутного капіталу юридичної особи-нерезидента, у розумінні ПКУ є іноземним доходом. У разі отримання такого доходу в іноземній валюті, його сума перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент отримання, і включається такою особою до загального річного оподатковуваного доходу.

При цьому фізична особа-резидент зобов’язана подати до 1 травня року, що настає за звітним, податкову декларацію та сплатити ПДФО за ставками, визначеними ст. 167 ПКУ до 1 серпня року, наступного за звітним. На сьогодні, незалежно від ступеня споріднення, в разі отримання подарунка від нерезидента,- його вартість оподатковується за ставкою 18% (пп. 174.2.3 ПКУ). Такий дохід слід оподаткувати і 1,5% військового збору. 

Зверніть увагу: згідно з пп. 170.11.2 ПКУ, у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана ВРУ, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

У разі відсутності в платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до ст. 13 ПКУ, такий платник зобов'язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. У разі неподання в установлений строк податкової декларації платник податків несе відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами.

Форма і Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затверджені наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859. В цій декларації дохід, отриманий  з джерел за межами України, зазначається фізособою у рядку 10.6, при цьому довідково зазначається  назва країни, з якої отримано іноземні доходи, та  назва валюти.

Пам’ятайте про те, що якщо такі корпоративні права будуть продані, у фізособи може виникнути інвестиційний прибуток (див. п. 170.2 ПКУ), який теж потрібно буде задекларувати і відповідним чином оподаткувати. 

А в разі отримання дивідендів від нерезидента за цими акціями, починаючи з 01.01.2017 р. до них застосовується ставка 9% ПДФО. Такий дохід теж потрібно буде зазначити у рядку 10.6 декларації про майновий стан та доходи, у якому зазначатиметься крім 9%ПДФО ще і 1,5% військового збору.   

По-друге, в Україні існує обов’язок з декларування валютних цінностей, які знаходяться за кордоном. Зокрема, ст. 9 Декрету про валютний контроль говорить, що валютні цінності та інше майно резидентів,  яке  перебуває за  межами  України,  підлягає  обов'язковому   декларуванню  у Національному банку України.  Належать до такого майна і цінні папери (до яких належать і акції). 

Але порядок і терміни  декларування  встановлюються  самим НБУ.  Так, в листі від 17.09.2013 р. №28-309/13255 НБУ зазначає, що «на сегодняшний день декларированию подлежат валютные ценности, доходы и имущество, которые находятся за пределами Украины, только тех физических лиц, которые являются субъектами предпринимательской деятельности».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»