• Посилання скопійовано

Заповнення звіту з ЄСВ підприємцем-"загальносистемником" у разі отримання збитку

Підприємець-"загальносистемник" отримав за підсумком 2016 р. збиток (50 грн): в січні місяці був прибуток (100 грн), в лютому – збиток (150 грн), в наступних місяцях не працював. Як заповнити Додаток 5 з ЄСВ та Декларацію про майновий стан за рік, чи можна ставити в них від’ємні значення?

ФОП-загальносистемники здійснюють розрахунок ЄСВ за календарний рік до 10 лютого наступного року на підставі даних річної Декларації про майновий стан й доходи. При визначенні доходу (прибутку), з якого сплачується ЄСВ, враховується кількість календарних місяців, у яких отримано дохід (прибуток) (пп. 1, 2 п. 5 розд. ІV Інструкції № 449).

Базою нарахування ЄСВ є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації (річній), поділений на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий згідно з  абз. 2 пп. 2 п. 5 розд. ІV Інструкції №449.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, то такий платник має право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом №2464. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абз. 3 пп. 2 п. 5 розд. ІV Інструкції № 449).

Таким чином, сума чистого доходу за рік (рядок «Усього» графи 2 таблиці 1 Звіту з ЄСВ за формою Д5повинна відповідати сумі чистого оподатковуваного доходу, зазначеній у Податковій декларації про майновий стан та доходи (рядок 8 розд. І додатка Ф4 до декларації про майновий стан). А ось у графі 2 таблиці 1 підприємець має відобразити рівномірні частини чистого доходу у тих місяцях, в яких він його отримував, розділивши чистий прибуток на кількість місяців, протягом яких було отримано дохід. В місяцях, в яких були збитки чи підприємницька діяльність не велася слід проставити нулі.

Втім, у зв’язку із тим, що підприємець за умовами запитання отримав саме річний збиток, зазначимо наступне.

Відповідно до роз’яснення фахівців ДФС у підкатегорії 104.09 ресурсу «ЗІР»*: якщо за результатами госпдіяльності ФОП отримано збиток, то графа 8 «Сума чистого оподатковуваного доходу» розд. І додатка Ф4 до декларації прокреслюється.

Тож фактично виходить, що у такого ФОП немає річного чистого прибутку, який би він міг розділити на місяці, протягом яких отримував дохід. Крім того, оскільки дані у рядку 8 розд. І додатка Ф4 до декларації про майновий стан відсутні, то відповідно у рядку «Усього» графи 2 таблиці 1 Звіту з ЄСВ за формою Д5 слід проставити нуль. Нулі мають бути у в усіх рядках графи 2.

Однак насторожує норма п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, в якій сказано, що підприємець зобов'язаний сплачувати ЄСВ у розмірі не меншому від мінімального страхового внеску тільки за ті місяці, коли був отриманий дохід (прибуток). Тоді як дохід (прибуток) було отримано за один місяць – за січень. Тож, згідно із Законом про ЄСВ слід заплатити мінімальний розмір ЄСВ за один місяць. Втім, норми Інструкції №449 просто не передбачають можливості відображення такого доходу в графі 2 (хіба що подавати Звіт в паперовій формі, й те, скоріш за все у податківців виникнуть запитання при такому відображенні, адже в Декларації про майновий стан буде прочерк).

Ми притримуємося позиції, що ФОП все-таки має притримуватися норми Закону про ЄСВ щодо обов’язку сплатити ЄСВ, тому можна:

- у графі 2 у всіх рядах проставити нулі, що відповідатиме Декларації про майновий стан й доходи, а у графі 3 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» у рядку «січень» вказати мінімальну зарплату (1378 грн). Тобто підприємець хоч й за власним бажанням, однак все-таки відобразить сплату суми ЄСВ за місяць, у якому він фактично отримав дохід (прибуток). Якщо цього не зробити, а просто заплатити ЄСВ за цей місяць, то така сума буде відображатися у податковій як переплата з ЄСВ.

Втім податківці на гарячій лінії ДФС із цього приводу радять звернутися до регіонального ПФУ.


* Запитання: "Чи заповнюється графа 8 розділу І додатка Ф4 до податкової декларації про майновий стан і доходи з від’ємним значенням, якщо ФОП за результатами господарської діяльності отримує збиток?"

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Звітність КІК щодо новоствореної юрособи
    Фізособа в листопаді 2023 року зареєструвала підприємство за кордоном (КІК). Дохід по КІК в 2023 році не отримувався. Чи потрібно подавати звітність по КІК за 2023 рік?
    01.05.202429
  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024776
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.2024132
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202484
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202476