• Посилання скопійовано

Відображаємо грошове зобов'язання та штрафні санкції у звітності

Чи відображаються платником податків у податковій звітності грошове зобов’язання та штрафні (фінансові) санкції, донараховані контролюючим органом за результатами документальної перевірки за попередні звітні (податкові) періоди?

Пунктом 50.1 ст. 50 Податкового кодексу встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.


Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 вищезазначеної статті:

або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Якщо після подання декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу, не застосовуються.

Відповідно до п. 50.2 зазначеної статті платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом. Це правило не поширюється на випадки, встановлені ст. 177 Податкового кодексу.

Згідно з п. 50.3 ст. 50 зазначеного Кодексу у разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, або не подає уточнюючий розрахунок протягом 20 робочих днів після дати складення довідки про проведення електронної перевірки, якою встановлено порушення податкового законодавства, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Враховуючи зазначене, платник податків зазначає суми помилок, допущених у показниках раніше поданих податкових декларацій, у складі поточної декларації або в уточнюючому розрахунку лише у разі їх самостійного виявлення (до початку перевірки).

У випадку донарахування податкових зобов’язань і штрафних (фінансових) санкцій контролюючими органами за результатами документальної перевірки або камеральної перевірки такі донарахування не відображаються платником податку в декларації (розрахунку) за винятком випадків, визначених ст. 58 Податкового кодексу.

Зокрема, коригування податкової звітності проводиться у разі, коли за результатами перевірки контролюючий орган зменшує розмір задекларованого від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми ПДВ, розрахованого платником податків відповідно до розділу V Податкового кодексу. Контролюючий орган у такому випадку надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Щодо грошових зобов’язань та штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом за результатами документальної перевірки, то вони визначаються шляхом направлення платникам податків податкових повідомлень-рішень у порядку, визначеному Податковим кодексом.

При цьому зазначений Кодекс передбачає порядок узгодження сум грошових зобов’язань і штрафних (фінансових) санкцій, визначених у таких податкових повідомленнях-рішеннях, та їх сплату без необхідності попереднього внесення змін до податкової звітності.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»