• Посилання скопійовано

Компенсація загиблому працівнику в єдиній звітності

30 березня 2024 року загинув мобілізований працівник підприємства. Заява від спадкоємців (матері) про отримання компенсації за невикористану відпустку надійшла 21 травня 2024 року. Повний розрахунок було проведено цього ж дня. Як відобразити цей факт у єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

У разі смерті працівника роботодавець повинен оформити припинення з ним трудових відносин та виплатити всі належні йому грошові суми членам його сім’ї або спадкоємцям. Провівши всі необхідні розрахунки, бухгалтер має відобразити цю операцю у відповідних додатках єдиної звітності.

 

Додаток 5

В ситуації, що розглядається, працівник загинув у березні (це І звітний квартал), а свідоцтво про смерть та заява від матері надана у травні (це вже ІІ звітний квартал), тож виходить, що інформацію про цього працівника потрібно відобразити «заднім» числом, тобто внести до додатка 5 уточнену інформацію за І квартал. Відобразити цю інформацію за звітний квартал (ІІ квартал) не вдасться, бо це інформація за минулий період.

Таким чином, потрібно зайти в період І кварталу та сформувати єдину звітність з типом «Уточнююча» та додати додаток 5, в якому заповнюємо:

  • у графі 10 — дату закінчення трудових відносин (це буде дата смерті, зазначена у свідоцтві) «30032024»;
  • у графі 16 — дату і номер наказу (оформлений у травні за фактом отримання свідоцтва про смерть, в цьому випадку дата наказу та дата смерті можуть бути різні), згідно з яким проведено звільнення;
  • у графі 17 — підстав; пп. 8-2 ч. 1 ст. 36 КЗпП

У титульній частині рядки з 07 до 110 не заповнюємо. У рядку 065 фіксуємо кількість додатків 5, які подаються (в цій ситуації «1»), та кількість аркушів, які вони займають. Іншої інформації титулка не міститиме.

 

Додаток 1 з типом «Звітна»

Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку №4 нарахування зарплати, здійснені за попередній звітний період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої зарплати включають до зарплати місяця, в якому були здійснені такі донарахування.

Тож, оскільки коригувати березень вже не можна, тому відобразити нараховані виплати під час звільнення померлому працівникові потрібно тільки у місяці нарахування (у травні) таким чином:

  • графа 8 — код застрахованої особи «1» або «2» — якщо працівник був особою з інвалідністю;
  • графа 9 — коду типу нарахувань «1». Код типу нарахувань 1 зазначають лише для осіб, зокрема яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час (п. 1 розділу IV Порядку №4);
  • графа 10 — місяця, на який припадають виплати (032024);
  • графи 16 та 17 — суми нарахованої компенсації за дні невикористаної відпустки при звільненні;
  • графа 20 — суми ЄСВ, нарахованої на суму компенсації; 
  • графи з 5 до 8 та з 21 до 24 заповнюють у звичайному порядку;
  • інші графи не заповнюють.

Графу 14 у цьому випадку теж не заповнюють, бо кількість днів у трудових відносинах вже відображено у додатку 1 за березень І кварталу, тому для уникнення задвоєння днів, дні у цьому додатку повторно не відображають.

 

Зверніть увагу!

Якщо припинення трудових відносин із працівником відбулося не останнім робочим днем місяця, ЄСВ сплачують з фактично нарахованої суми.

Якщо датою смерті працівника є останній робочий день/останній день місяця і працівник не був особою з інвалідністю, у роботодавця виникає обов’язок щодо сплати ЄСВ не менше від мінімального розміру (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). Тому тут з’явиться ще один рядок із кодом «13» у графі 9 та відображенням у графі 18 суми різниці між МЗП та фактично нарахованим доходом і у графі 20 — нарахованої суми ЄСВ на цю різницю.

 

Додаток 4ДФ з типом «Звітна»

У додатку 4ДФ нараховану суму остаточного розрахунку відображають також у місяці того кварталу, коли проведено нарахування, тобто нарахована сума компенсації (графи 3 та 3а) буде відображена у травні за ІІ квартал із відображенням утриманих ПДФО (графи 4 та 4а) та ВЗ (графи 5 та 5а) за ознакою доходу «101». Крім того, у графі 8 потрібно буде повторно зазначити дату звільнення працівника, оскільки це прямо прописано в абз. 24 п. 2 пп. 4 розділу IV Наказу №773 (і це буде дата смерті, зафіксована у свідоцтві).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Примусове стягнення боргу з юрособи приватним виконавцем: додаток 4ДФ
    Який порядок відображення боржником у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ коштів, які були нараховані та стягнуті приватним виконавцем за постановою в нижченаведеній ситуації?
    03.07.202465
  • Чи є громадянин резидентом України і чи подавати йому звіт про КІК?
    Фізособа вважає, що вона не є резидентом України у 2022 – 2023 роках, оскільки проживала в Німеччині більше 183 днів протягом року. Однак ця особа зареєстрована як ФОП в Україні і отримує доходи від здавання в оренду приміщень. Крім того, зареєстрована за місцем проживання в Україні і до 2022 року проживала постійно в Україні. Має також дозвіл на працевлаштування і працює директором українського ТОВ, отримуючи зарплату. Чи потрібно подавати Звіт про КІК за 2022 – 2023 роки?
    24.06.202445
  • Чи може довірена особа ФОПа допомагати йому під час його мобілізації?
    Чи може довірена особа ФОПа (ІІ група ЄП), якого мобілізували, продовжувати вести діяльність цього ФОПа, тобто нараховувати зарплату працівникам, здавати єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    14.06.20246211
  • Річна премія після звільнення при перевищенні максимальної бази: Додаток 1 єдиної звітності
    Працівник звільнився у жовтні 2023 року. У березні 2024 року йому нарахована премія за підсумками роботи за 2023 рік. Протягом всіх місяців 2023 року у працівника було перевищення максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Як відобразити річну премію у звітності за 1 квартал 2024 року у додатку Д1 за березень 2024 року? Чи потрібно було нараховувати і сплачувати ЄСВ з цієї премії?
    03.06.2024259
  • Компенсація загиблому працівнику в єдиній звітності
    30 березня 2024 року загинув мобілізований працівник підприємства. Заява від спадкоємців (матері) про отримання компенсації за невикористану відпустку надійшла 21 травня 2024 року. Повний розрахунок було проведено цього ж дня. Як відобразити цей факт у єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    31.05.2024450