Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Як відображати нараховані, але не виплачені дивіденду у фінзвітності?

У яких рядках форми №1-м, 2-м відображати нараховані, але не виплачені на кінець звітного року дивіденди?

Фінансову звітність за формою №1-м, 2-м подають суб'єкти малого підприємництва.

Дивіденди — це та частина чистого прибутку, яка за рішенням засновників, учасників (або згідно з установчими документами) виплачується засновникам (учасникам).

Відповідно, у разі прийняття підприємством рішення про розподіл дивідендів у звітному періоді (в тому числі і за попередній період), то сума нерозподіленого прибутку за звітний період зменшується на розмір такого розподіленого між засновниками прибутку. При цьому, якщо нарахована сума дивідендів не була виплачена до кінця звітного періоду, то вона буде відображена у рядку 1690 Форми №1-м як інше поточне зобов’язання. Подальша їх виплата відобразиться зменшенням цього рядка.

Сума безпосередньо виплачених дивідендів у фінансовій звітності відображається лише у рядку 4200 (графа 7) звіту про власний капітал. Однак суб’єкти малого підприємництва звіт про власний капітал не подають, хоча вони можуть його використати виключно для пояснення збільшення або зменшення прибутку, які не пов’язані з рахунком 79 (тобто з фінрезультатом поточного звітного періоду).

Разом з цим, у формі 2-м відображаються фінансові результати підприємства, зокрема його доходи, витрати і відповідно сума чистого прибутку. Нарахування і виплата дивідендів не є витратами підприємства, оскільки передбачає розподіл чистого прибутку вже після оподаткування. Тому у формі 2-м ані нараховані, ані виплачені дивіденди не відображаються.

Додатково зауважимо, що невідповідність різниці між нерозподіленим прибутком на початок і кінець року з сумою чистого прибутку за звітний період не є помилкою! Справа в тому, що Методичні рекомендації №476 не містять формули для самоконтролю показника 1420 форми №1 (№1-м).

Не містять методрекомендації і такої хибної формули (про це ми писали тут), яку іноді помилково застосовують:

Чистий прибуток (збиток) (рядок 2350 або 2355 розділу I звіту про фінансові результати) = Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) на кінець звітного періоду — Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) на початок звітного періоду (графа 4 — графа 3 рядка 1420 балансу).

Зокрема, така формула не враховує операцій із розподілу нерозподіленого прибутку (в тому числі і на виплату дивідендів), виправлення помилок минулих звітних періодів тощо.

Тому не можна вивести певної формули для самоперевірки – це буде залежати від того, які операції з нерозподіленим прибутком здійснюються у звітному кварталі. Наприклад, якщо у звітному періоді здійснюється нарахування дивідендів, то формула графи 4 рядка буде виглядати так:

Рядок 1420 графи 4 форми № 1-м = рядок 1420 графи 3 форми № 1-м + рядок 2350 форми № 2-м – сума розподіленого на виплату дивідендів прибутку (в тому числі і минулих років).

Про облік та оподаткування виплати і нарахування дивідендів ми писали у нашій попередній консультації. Крім того, щодо обліку та оформлення виплати дивідендів за півріччя мікропідприємством читайте тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Звітність , Фінансова звітність

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі