1. Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів:
- збільшують фінрезультат на суму нарахованої бухгалтерської амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до бухобліку (це рядок 1.1.1 додатку РІ декларації з прибутку);
- зменшують фінрезультат на суму розрахованої податкової амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до пп. 138.3 ПКУ (це рядок 1.2.1 АМ додатку РІ декларації з прибутку).
Зверніть увагу, що згідно з пп. 138.3 ПКУ розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до бухобліку з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138 ПКУ, пп. 138.3.2-138.3.4 ПКУ.
З 23 травня 2020 року у пп. 14.1.138 ПКУ змінено вартісний критерій визначення основних засобів з 6000 до 20000 грн. Тому в цілях оподаткування підприємства, матеріальні активи, вартість яких не перевищує 20000 грн, не відносять до ОЗ. Тож виходить, якщо первісна вартість активу, який вводиться в експлуатацію з 23 травня 2020 р є меншою за 20000 грн, такий об’єкт не є ОЗ у податковому обліку і на нього не розраховується податкова амортизація, яка зменшує фінрезультат до оподаткування! Але, якщо за вартісними критеріями бухобліку, цей об’єкт відноситься до ОЗ або інших необоротних активів, то на нього нараховується бухгалтерська амортизація і ця сума збільшує фінрезультат до оподаткування.
2. Бухгалтерська амортизація малоцінки у додатку РІ не відображається. Вартість таких активів у податковому обліку не підлягає амортизації згідно з пп. 138.3.1 ПКУ. Нагадаємо, що на субрахунку 132 "Знос інших необоротних матеріальних активів" узагальнюється інформація про суму зносу тих необоротних активів, облік яких ведеться на рахунку 11 "Інші необоротні матеріальні активи".
Податкові органи у рубриці ЗІР підкатегорія 102.05 повідомляють: “у рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ зазначаються різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів без врахування амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів”.
3. При розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для розрахунку податкової амортизації визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів (крім випадку застосування виробничого методу нарахування амортизації) встановлені пп. 138.3.3 ПКУ. Слід бути уважними, адже ця норма уточнює:
- у разі, коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухобліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ;
- у разі, коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухобліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені у пп. 138.3.3 ПКУ, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.
Строки нарахування податкової амортизації нематеріальних активів встановлені пп. 138.3.4 ПКУ. Якщо відповідно до правовстановлюючого документа строк дії права користування нематеріального активу не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не може становити менше двох та більше 10 років.
4. Тож вартість малоцінки зменшить об’єкт оподаткування у бухгалтерському обліку при нарахуванні амортизації вартості таких активів, а саме, при включенні амортизації до складу витрат підприємства.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити