Згідно з пп. 39.2.1.1 ПКУ контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:
а) господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, або які є резидентами цих держав;
г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується КМУ.
Водночас, за пп. 39.2.1.7 ПКУ господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і пп. 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Своєю чергою, за приписами пп. 39.4.2 ПКУ обов’язок подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній покладається на платника податків, який у звітному році здійснював контрольовані операції.
Тобто, якщо одночасно не виконуються наведені вище дві умови, то операції платника податку не є контрольованими і, відповідно, звіт з трансфертного ціноутворення не подається. При цьому варто звернути увагу, що першою умовою є не просто обсяг реалізованої продукції, а загальний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку за відповідний рік (за вирахуванням непрямих податків) – тобто сума, що зазначається на субрахунках рахунку 70 за вирахунком суми ПДВ.
Крім того, звертаємо увагу, що для другої умови (10 млн грн) враховуються операції, що наведено у пп. 39.2.1.1 та 39.2.1.5 ПКУ - тобто з контрагентами - нерезидентами. Наприклад, якщо буде виконано першу умову (загальний обсяг доходу за рік складе більше 150 млн грн), але обсяг операцій перевищить 10 млн грн з резидентом (а операції, перелічені у пп. 39.2.1.1 та 39.2.1.5 ПКУ, будуть меншими), то звіт з трансфертного ціноутворення також не потрібно подавати, оскільки друга умова не виконується.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити