Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону про бухоблік, звітним періодом для складання фінзвітності є календарний рік. Однак для новостворених підприємств цей період буде дещо іншим.
Так, згідно із ч. 2 ст. 13 Закону про бухоблік, першим звітним періодом для «новачків» може бути:
1) період менш як 12 місяців. Його застосовують у випадку, якщо державна реєстрація підприємства відбулася протягом року, а тому звітувати про перші результати господарської діяльності новостворене підприємство має за період від дати реєстрації по останній день календарного року;
2) період не більш як 15 місяців. Обрати такий період для звітування можуть підприємства, які були зареєстровані наприкінці року в період із 1 жовтня по 31 грудня. Так, наприклад, підприємство, зареєстроване у жовтні 2019 року, може не подавати річної фінансової звітності за 2019 рік, а включити показники жовтня, листопада та грудня до звіту вже за 2020 рік (див. лист Держкомпідприємництва №332). Однак, якщо підприємство — платник податку на прибуток, то йому доведеться скласти фінзвітність від дати реєстрації до кінця року, оскільки під час подання річної декларації з податку на прибуток воно зобов’язане долучити до неї фінзвітність (пп. «а» пп. 137.5, пп. 46.2 ПКУ). Власне, декларацію з податку на прибуток складають на основі показників фінзвітності.
Новоутворені підприємства для визначення відповідності критеріям мікро-, малого, середнього чи великого підприємства застосовують показники на дату складання річної фінансової звітності (ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік). А це означає, що до такої дати проміжну фінзвітність «новачки» складати не зобов’язані.
Отже, зареєстроване у 2019 році підприємство — платник податку на прибуток зобов’язане скласти річну фінансову звітність за 2019 рік. Тим часом проміжну фінзвітність у 2020 році підприємство складатиме, якщо його річний дохід за 2019 рік перевищив 20 млн грн і/або воно відповідає критеріям малого, середнього або великого підприємства згідно із Законом про бухоблік.
Про застосування скороченої за показниками фінзвітності мікро- та малими підприємствами прописано у ч. 3 ст. 11 Закону про бухоблік.
Слід пам’ятати, що «скорочені» форми у П(С)БО 25 є дві:
- Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (ф. №1-м і ф. №2-м);
- Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (ф. №1-мс і ф. №2-мс).
Таким чином, новостворене підприємство визначає тип фінансової звітності на дату складання балансу:
- ф. №1-мс і ф. №2-мс, якщо підприємство на дату балансу відноситься до мікропідприємств;
- ф. №1-м і ф. №2-м – для малих підприємств;
- усі форми: ф. №1, ф. №2, ф. №3 або ф. №3-н, ф. №4, ф. №5, ф. №6 – для середніх та великих підприємств.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись