• Посилання скопійовано

Уточнена фінзвітність при виправленні помилок: чи потрібно подавати?

Чи потрібно подавати уточнену фінансову звітність при виправленні помилок?

Змінами, внесеними до Закону про бухоблік, що набрали чинності з 01.01.2018 р., передбачено можливість уточнення фінансової звітності, в тому числі з метою виправлення помилок.

Так, п. 6 ст. 14 Закону про бухоблік передбачено, що підприємства можуть подавати уточнену фінансову звітність та уточнену консолідовану фінансову звітність на заміну раніше поданої фінансової звітності у таких випадках:

  • за результатами проведення аудиторської перевірки;
  • з метою виправлення самостійно виявлених помилок;
  • з інших причин.

Подання та оприлюднення уточненої фінансової звітності фінансової звітності здійснюються у такому самому порядку, як і фінансової звітності, що уточнюються.

Отже, слід врахувати таке:

  • подання уточненої фінансової звітності в обов'язковому порядку не вимагається, підприємства можуть робити це на власний розсуд;
  • окремі уточнені форми фінансової звітності відсутні, тож уточнена фінзвітність з правильними показниками подається за формами, затвердженими НП(С)БО 1 та наказом Мінфіну від 29.11.2000 р. №302 (примітки до фінансової звітності);

Правила виправлення помилок у бухгалтерському обліку визначено нормами П(С)БО 6.

Усі помилки, допущені у бухгалтерському обліку і, як наслідок, — у фінансовій звітності, можна розподілити на дві групи:

  1. які були допущені у попередніх періодах, але у звітному році (тобто в проміжній фінзвітності поточного року)
  2.  які були допущені у попередніх роках.

Виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності. Тобто таку фінзвітність слід перездати.

А ось помилки минулих років, у свою чергу, бувають двох типів:

  1. які не вплинули на суму доходів і витрат за попередні звітні періоди. Переважно такі помилки полягають у тому, що в попередніх звітних періодах були неправильно класифіковані окремі статті балансу, при цьому на суму доходів та витрат це не вплинуло. Виправляють такі помилки шляхом коригування відповідних статей балансу на початок звітного року без коригування сальдо нерозподіленого прибутку;
  2. які вплинули на суму доходів і витрат за попередні періоди. Їх виправлення здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року і, за потреби, інших статей балансу.

Виправлення помилок оформляють за допомогою бухгалтерської довідки, в якій треба описати суть помилки, навести помилкові бухгалтерські проведення, які були зроблені в минулих періодах, зазначити правильні проведення, які слід було відобразити в обліку.

А ще інформація про виправлені помилки наводиться у примітках до фінзвітності (п. 20 П(С)БО 6). При цьому зазначають:

  • зміст і суму помилки;
  • статті фінансової звітності минулих періодів, які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації;
  • факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення.

Але такий порядок виправлення помилок застосовується в усіх випадках, крім випадку, коли фінансова звітність подавалась платником податку на прибуток до ДФС.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024331
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202456
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202448
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202448
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024181