• Посилання скопійовано

Які документи має надати підприємець юридичній особі?

Юридична особа на загальній системі оподаткування працює з приватними підприємцями. Які документи повинен надати ФОП для уникнення оподаткування ЮО доходу ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

ПДФО та військовий збір

Згідно з пп. 177.8 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкти господарювання, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.

При цьому, як роз'яснюють податківці, документом, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи як суб’єкта підприємницької діяльності, є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

 

ЄСВ

Порядок нарахування та сплати ЄСВ викладено у Законі про ЄСВ. Зокрема згідно з пп. 1 п. 1 ст. 3 Закону про ЄСВ платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізособою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців).

При цьому, податківці у своєму роз’ясненні (яке ми розглядали тут) наводили норми п. 4 розд. ІІ Порядку №1162, за яким взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску, підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом №755.

У зв’язку з чим вони зазначають, що для уникнення необхідності нарахування ЄСВ від підприємця необхідно отримати саме копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у якій зазначаються основні види діяльності.

 

Висновок

Як видно з вищенаведеного податківці застосовують різні документи, що підтверджують реєстрацію особи як суб’єкта господарювання для ЄСВ, ПДФО і ВЗ. Хоча прямо законодавством наявність ані одного, ані іншого документу не є обов’язковою для підтвердження статусу особи. У зв’язку з чим вважаємо, що законодавчих підстав у податківців вимагати від суб’єкта господарювання оподаткування сум виплачених підприємцю за наявності лише витягу з реєстру, немає.

Однак позиція податківців, що наведена у роз’ясненні щодо ЄСВ, може свідчити про те, що під час перевірки, відсутність саме копії виписки призведе до накладання штрафу податківцями, хоча в такому випадку суб’єкт господарювання може і оскаржити таке рішення в судовому порядку.

Якщо ж платник податку бажає убезпечити себе, необхідно отримати у податківців власну ІПК і діяти вже за нею (як з ЄСВ, так і з ПДФО та ВЗ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025773
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251452
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025530
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025127
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258452