Головна Усі консультації Облік та звітність Первинні документи, типові форми

Які документи має надати підприємець юридичній особі?

Юридична особа на загальній системі оподаткування працює з приватними підприємцями. Які документи повинен надати ФОП для уникнення оподаткування ЮО доходу ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

ПДФО та військовий збір

Згідно з пп. 177.8 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкти господарювання, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.

При цьому, як роз'яснюють податківці, документом, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи як суб’єкта підприємницької діяльності, є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

 

ЄСВ

Порядок нарахування та сплати ЄСВ викладено у Законі про ЄСВ. Зокрема згідно з пп. 1 п. 1 ст. 3 Закону про ЄСВ платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізособою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців).

При цьому, податківці у своєму роз’ясненні (яке ми розглядали тут) наводили норми п. 4 розд. ІІ Порядку №1162, за яким взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску, підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом №755.

У зв’язку з чим вони зазначають, що для уникнення необхідності нарахування ЄСВ від підприємця необхідно отримати саме копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у якій зазначаються основні види діяльності.

 

Висновок

Як видно з вищенаведеного податківці застосовують різні документи, що підтверджують реєстрацію особи як суб’єкта господарювання для ЄСВ, ПДФО і ВЗ. Хоча прямо законодавством наявність ані одного, ані іншого документу не є обов’язковою для підтвердження статусу особи. У зв’язку з чим вважаємо, що законодавчих підстав у податківців вимагати від суб’єкта господарювання оподаткування сум виплачених підприємцю за наявності лише витягу з реєстру, немає.

Однак позиція податківців, що наведена у роз’ясненні щодо ЄСВ, може свідчити про те, що під час перевірки, відсутність саме копії виписки призведе до накладання штрафу податківцями, хоча в такому випадку суб’єкт господарювання може і оскаржити таке рішення в судовому порядку.

Якщо ж платник податку бажає убезпечити себе, необхідно отримати у податківців власну ІПК і діяти вже за нею (як з ЄСВ, так і з ПДФО та ВЗ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Первинні документи, типові форми
Теги:
Підприємці , Первинні документи

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі