Відповідно до пп. 265.1.1 ПКУ податок на майно включає в себе податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Платниками податку на майно є, зокрема, юрособи, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості – пп. 266.1.1 ПКУ.
Згідно з пп. 14.1.129-1 ПКУ, об’єкти нежитлової нерухомості – це будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду.
Визначення будівель міститься у пп. 14.1.15 ПКУ: будівлі - земельні поліпшення, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення майна, тварин, рослин, збереження інших матеріальних цінностей, провадження економічної діяльності. Виходячи з цього визначення, у будівлі повинні бути несучі конструкції.
Визначення приміщення у ПКУ немає, тому звернемося до Національного стандарту №2 "Оцінка нерухомого майна". Відповідно до абз. 6 п. 2 Національного стандарту №2 "Оцінка нерухомого майна", приміщення - це частина внутрішнього об'єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу.
Отже, головним критерієм буде наявність несучих конструкцій у літньому павільоні.
Відповідно до розділу 2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна від 24.05.2001 р. №127, до об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації, належать:
- багатоквартирні житлові будинки, гуртожитки;
- одноквартирні (садибні) житлові будинки;
- багатофункціональні будинки і комплекси;
- будинки і споруди громадського та виробничого призначення, інженерні мережі, елементи благоустрою тощо;
- господарські будівлі (сараї (хліви), гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції, сміттєзбірники тощо);
- садові та дачні будинки, гаражі (що не відносяться до господарських: багатоповерхові, підземні, одноповерхові-блокові);
- захисні споруди цивільного захисту (цивільної оборони).
Перелік будинків та споруд громадського призначення наведено у п. 2.3 Інструкції №127. Отже, якщо павільон відповідає ознакам будинків громадського призначення, він підлягає технічній інвентаризації.
Повертаючись до визначення платників податку на нерухомість у пп. 266.1.1 ПКУ, зауважимо, що такими платниками є власники нерухомості. Право власності на нерухомість підлягає державній реєстрації згідно з Законом "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"
Отже, для того, щоб сплачувати податок на нерухомість за такий павільон, потрібно виконати такі умови:
- павільон повинен мати несучі конструкції та бути будівлею;
- якщо виконується попередня умова, то павільон буде підлягати технічній інвентаризації;
- право власності на павільон зареєстровано згідно з Законом "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Вартість ліфта може як включатися у вартість павільона, так і обліковуватись окремо, як окремий об’єкт основних засобів (за рішенням підприємства).
Відповідно до п. 4 П(С)БО 7 об'єкт основних засобів - це:
- закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
- конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
- відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
- інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством/установою.
Якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухобліку як окремий об'єкт основних засобів. З огляду на це, ліфт можна визнати окремим об’єктом основних засобів, якщо він має інший строк корисного використання, ніж павільон.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити