• Посилання скопійовано

Відображення операції у випадку, якщо документи на передачу основного засобу надійшли із запізненням

Засновником передано основний засіб, як внесок до статутного фонду. При цьому документи такої передачі надійшли із запізненням (операція відбулась в минулому році). Як відобразити таку операцію?

Згідно з ст. 9 Закону про бухоблік господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Тобто, у обліку операції відображаються в момент їх здійснення, а не періоді коли буди отриманні первинні документи за такими операціями. 

Мінфін у своєму листі від 22.04.2016 р. №31-11410-06-5/11705 зазначив наступне: витрати, щодо яких на момент складання фінансової звітності не отримано первинних документів від контрагентів, визнаються в періоді отримання доходу, для отримання якого вони здійснені, або їх фактичного понесення, якщо витрати неможливо прямо пов'язати з доходом. При цьому достатнім до моменту отримання первинних документів від контрагента є застосування первинних документів, створених підприємством самостійно у довільній формі з дотриманням вимог Закону щодо обов'язкових реквізитів первинного документа.

Відповідно до цього, можна зробити висновок, що підприємство повинно було оприбуткувати такий ОЗ в момент його безпосереднього отримання незалежно від наявності первинних документів. Якщо такий основний засіб використовувався в діяльності підприємства, його потрібно було відповідним чином ввести в експлуатацію з нарахування амортизації і відображенням її у складі витрат підприємства.

В даному ж випадку невідображення такої операції призводить до виникнення помилки в бухобліку і відповідної необхідності її коригування. Порядок коригування помилки залежить від того чи вплинула така помилка на фінансовий результат, чи ні. У тому випадку, якщо основні засоби не були своєчасно оприбутковані, однак фактично використовувались, відповідно має місце ненарахування амортизації і відповідно неправильне відображення витрат підприємства та перекручення показника фінрезультату.

Згідно з Інструкцією №291 виправлення помилок за минулий рік, що виявлені в поточному році, та вплинули на фінансовий результат коригуються шляхом кореспонденції рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" з відповідними рахунками бухобліку об'єктів класів 1-6. А помилки, що не впливають на фінрезультат відображають кореспонденціє без коригування рахунку 44. 

В обох випадках виникає необхідність складання бухдовідки в якій зазначають зміст помилки, суму та кореспонденцію рахунків. 

Відповідно до вищезазначеного на початок звітного року (п. 4 П(С)БО 6) в якому було виявлено помилку, складають бухгалтерську довідку з відповідними проведеннями:

  • Дт 10 Кт 46 – на узгоджену суму вартості такого ОЗ;
  • Дт 44 Кт 13 – на суму амортизації, яку потрібно було нарахувати.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809