• Посилання скопійовано

Відображення операції у випадку, якщо документи на передачу основного засобу надійшли із запізненням

Засновником передано основний засіб, як внесок до статутного фонду. При цьому документи такої передачі надійшли із запізненням (операція відбулась в минулому році). Як відобразити таку операцію?

Згідно з ст. 9 Закону про бухоблік господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Тобто, у обліку операції відображаються в момент їх здійснення, а не періоді коли буди отриманні первинні документи за такими операціями. 

Мінфін у своєму листі від 22.04.2016 р. №31-11410-06-5/11705 зазначив наступне: витрати, щодо яких на момент складання фінансової звітності не отримано первинних документів від контрагентів, визнаються в періоді отримання доходу, для отримання якого вони здійснені, або їх фактичного понесення, якщо витрати неможливо прямо пов'язати з доходом. При цьому достатнім до моменту отримання первинних документів від контрагента є застосування первинних документів, створених підприємством самостійно у довільній формі з дотриманням вимог Закону щодо обов'язкових реквізитів первинного документа.

Відповідно до цього, можна зробити висновок, що підприємство повинно було оприбуткувати такий ОЗ в момент його безпосереднього отримання незалежно від наявності первинних документів. Якщо такий основний засіб використовувався в діяльності підприємства, його потрібно було відповідним чином ввести в експлуатацію з нарахування амортизації і відображенням її у складі витрат підприємства.

В даному ж випадку невідображення такої операції призводить до виникнення помилки в бухобліку і відповідної необхідності її коригування. Порядок коригування помилки залежить від того чи вплинула така помилка на фінансовий результат, чи ні. У тому випадку, якщо основні засоби не були своєчасно оприбутковані, однак фактично використовувались, відповідно має місце ненарахування амортизації і відповідно неправильне відображення витрат підприємства та перекручення показника фінрезультату.

Згідно з Інструкцією №291 виправлення помилок за минулий рік, що виявлені в поточному році, та вплинули на фінансовий результат коригуються шляхом кореспонденції рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" з відповідними рахунками бухобліку об'єктів класів 1-6. А помилки, що не впливають на фінрезультат відображають кореспонденціє без коригування рахунку 44. 

В обох випадках виникає необхідність складання бухдовідки в якій зазначають зміст помилки, суму та кореспонденцію рахунків. 

Відповідно до вищезазначеного на початок звітного року (п. 4 П(С)БО 6) в якому було виявлено помилку, складають бухгалтерську довідку з відповідними проведеннями:

  • Дт 10 Кт 46 – на узгоджену суму вартості такого ОЗ;
  • Дт 44 Кт 13 – на суму амортизації, яку потрібно було нарахувати.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»