• Посилання скопійовано

Часткове успадкування частки приватного підприємства у разі смерті засновника з 80% в статутному фонді

Помер директор (власник 80% в статутному фонді приватного підприємства). Через пів року його дружина (засновниця підприємства з 10% в статутному фонді) успадкувала його частку за законом. Як документально оформити це в бухобліку і в яких документах потрібно відобажати такі зміни?

В бухобліку слід відобразити зміни у складі засновників на субрахунку 401 "Статутний капітал". Для цього слід зробити проведення:

  • Дт 401, аналітичний рахунок  померлого директора;
  • Кт 401, аналітичний рахунок його дружини як учасника, який успадкував його частку.

Проведення робиться на підставі внесених змін у Статут підприємства.

Оподаткування доходу у вигляді частки приватного підприємства, отриманої спадкоємцем-фізособою в результаті прийняття ним у спадщину такої частки, установлює ст. 174 ПКУ. В даному випадку застосовується нульова ставка ПДФО,  оскільки частка у статутному капіталі успадкована членом сім'ї першого ступеню споріднення. Відповідно до пп. 14.1.263 ПКУ  членами сім’ї фізособи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізособи, у тому числі усиновлені.

Звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб, в тому числі ті, що не підлягають оподаткуванню або оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО (пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Це означає, що із вартості успадкованої частки СК не потрібно утримувати військовий збір у разі її оподаткування за нульовою ставкою ПДФО. Зокрема, у разі спадкування об’єкта спадщини членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024286
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453