• Посилання скопійовано

Часткове успадкування частки приватного підприємства у разі смерті засновника з 80% в статутному фонді

Помер директор (власник 80% в статутному фонді приватного підприємства). Через пів року його дружина (засновниця підприємства з 10% в статутному фонді) успадкувала його частку за законом. Як документально оформити це в бухобліку і в яких документах потрібно відобажати такі зміни?

В бухобліку слід відобразити зміни у складі засновників на субрахунку 401 "Статутний капітал". Для цього слід зробити проведення:

  • Дт 401, аналітичний рахунок  померлого директора;
  • Кт 401, аналітичний рахунок його дружини як учасника, який успадкував його частку.

Проведення робиться на підставі внесених змін у Статут підприємства.

Оподаткування доходу у вигляді частки приватного підприємства, отриманої спадкоємцем-фізособою в результаті прийняття ним у спадщину такої частки, установлює ст. 174 ПКУ. В даному випадку застосовується нульова ставка ПДФО,  оскільки частка у статутному капіталі успадкована членом сім'ї першого ступеню споріднення. Відповідно до пп. 14.1.263 ПКУ  членами сім’ї фізособи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізособи, у тому числі усиновлені.

Звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб, в тому числі ті, що не підлягають оподаткуванню або оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО (пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Це означає, що із вартості успадкованої частки СК не потрібно утримувати військовий збір у разі її оподаткування за нульовою ставкою ПДФО. Зокрема, у разі спадкування об’єкта спадщини членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:149
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025209
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025636
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541