• Посилання скопійовано

Реалізація продукції методом самозбирання: як відобразити в бухобліку?

Сільськогосподарське підприємство планує здійснювати реалізацію вирощеної продукції методом самозбирання. Як це відобразити в обліку?

Система самозбирання сільськогосподарської продукції (на Заході вона називається  U-pick) полягає в тому, що покупці самостійно збирають на полі вирощену продавцем сільськогосподарську продукцію, яка потім зважується та проводиться розрахунок з покупцем. Зазвичай таким чином реалізуються ягідні та овочеві культури. Покупець отримує свіжу продукцію, зібрану власноруч та без збільшення ціни на вартість збирання та доставки такої продукції на ринок. Продавець отримує економію щодо витрат на тару, оплату праці за збирання, зберігання та доставку продукції на ринок.

Саме на ту дату, коли готова продукція пропонується для продажу за системою самозбирання, вона оцінюється згідно з П(С)БО 30. Відповідно до п. 4 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція – це актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання. В даному контексті рослини, що дають таку продукцію – це поточні біологічні активи, які здатні давати сільськогосподарську продукцію протягом періоду, що не перевищує 12 місяців (п. 4 П(С)БО 30).

Біологічний актив та сільськогосподарська продукція визнаються активом, якщо існує імовірність отримання підприємством у майбутньому економічних вигід, пов'язаних з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 30). 

Відповідно до п. 12 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція при її первісному визнанні оцінюється за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу або за виробничою собівартістю відповідно до П(С)БО 16 "Витрати". Первісне визнання сільськогосподарської продукції відображається у тому звітному періоді, у якому вона відокремлена від біологічного активу. Далі, сільськогосподарську продукцію після її первісного визнання оцінюють та відображають відповідно до П(С)БО 9 "Запаси".

Таким чином, сільськогосподарську продукцію можна оцінити або за справедливою вартістю, або за виробничою собівартістю на дату її збирання. В даному випадку справедлива вартість буде дорівнювати ціні продажу, за якою продукція продається прямо на полі. 

Більш звичним та простим буде спосіб оцінки с.-г. продукції за виробничою собівартістю. Отже, на дату самозбирання продукції:

  • На рахунку 23 «Виробництво» вже накопичені витрати на її вирощування: Дт 23 Кт 13, 20, 22, 26, 27, 65, 66, 631;
  • Зібрана покупцями продукція оприбутковується як готова продукція: Дт 27 Продукція сільськогосподарського виробництва Кт 23;
  • Одночасно продукція списується на собівартість реалізації: Дт 901 "Собівартість реалізованої готової продукції" Кт 27.

Розрахунки з покупцями можуть провадитись як готівкою, так і безготівково шляхом перерахування коштів на рахунок підприємства у банку: Дт 301, 311  Кт 701. Відповідно до ст. 9 Закону про РРО реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при  здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва  підприємствами, установами і організаціями усіх  форм власності, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ  і  організацій  з оформленням  прибуткових  і видаткових касових  ордерів  та  видачею  відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Якщо підприємство – платник ПДВ, то на дату першої події (попередня оплата або збирання продукції – п. 187.1 ПКУ) нараховуються ПЗ з ПДВ: Дт 701 Кт 641. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:05111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0635
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410