• Посилання скопійовано

За товари розрахується третя особа: відображення в обліку

Підприємство уклало договір з компанією про надання кредиту з умовою перерахування коштів напряму постачальнику товарів. Компанія перерахувала кошти. За договором підприємство має розрахуватися в зазначений термін з компанією. Що з бухобліком?

ЗапитанняПідприємство уклало договір з фінансовою компанією про надання кредиту з умовою перерахування коштів напряму постачальнику товарів. Операції відбулися: фінансова компанія за дорученням підприємства перерахувала постачальнику кошти, який поставив нам товар. Постачальник виписав на підприємство податкову накладну на передоплату і надав видаткові накладні на товар. За договором підприємство має розрахуватися в зазначений термін з фінансовою компанією. Як відобразити всі ці операції в бухгалтерському обліку?

Відповідь:

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 1 ст. 528 ЦКУ  виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто.

При цьому боржник залишається боржником. І в разі невиконання або неналежного виконання обов'язків боржника третьою особою цей обов'язок боржник змушений виконувати сам (ч. 2 ст. 528 ЦКУ).

Таким чином, боржник зберігає свій правовий статус, покладаючи на третю особу лише обов'язок виконати фактичні дії, наприклад, сплатити кошти. Підставою для такого покладення можуть бути, зокрема, договірні відносини між боржником та третьою особою - виконавцем.

При цьому незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг (підкатегорія 101.17 ресурсу «ЗІР»*).

В бухгалтерському обліку операції, зазначені в запитанні, відобразяться наступним чином.

Таблиця

Придбання товару при оплаті за нього третьою стороною


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Д-т

К-т

1.

Відображення виникнення кредиторської заборгованості перед фінкомпанією та виникнення  дебіторської заборгованості постачальника

631/постачальник

601 або 501/фінкомпанія

2.

Відображено ПК з ПДВ на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН постачальником

641

644

3.

Отримано товар

28

631/ постачальник

4.

Відображено суму ПДВ

644

631/ постачальник

5.

Переведення заборгованості перед фінкомпанією з довгострокових до короткострокових (в разі, якщо кредит видавався більш, як на рік), коли від дати балансу до строку погашення кредиту залишається менш ніж 12 місяців

501

601

6.

Погашення заборгованості перед фінкомпанією

601

311

* Запитання: "Який порядок складання податкової накладної при поставці товарів/послуг покупцю, якщо договором передбачена оплата за такі товари/послуги від третьої особи?"

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410