• Посилання скопійовано

За товари розрахується третя особа: відображення в обліку

Підприємство уклало договір з компанією про надання кредиту з умовою перерахування коштів напряму постачальнику товарів. Компанія перерахувала кошти. За договором підприємство має розрахуватися в зазначений термін з компанією. Що з бухобліком?

ЗапитанняПідприємство уклало договір з фінансовою компанією про надання кредиту з умовою перерахування коштів напряму постачальнику товарів. Операції відбулися: фінансова компанія за дорученням підприємства перерахувала постачальнику кошти, який поставив нам товар. Постачальник виписав на підприємство податкову накладну на передоплату і надав видаткові накладні на товар. За договором підприємство має розрахуватися в зазначений термін з фінансовою компанією. Як відобразити всі ці операції в бухгалтерському обліку?

Відповідь:

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 1 ст. 528 ЦКУ  виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто.

При цьому боржник залишається боржником. І в разі невиконання або неналежного виконання обов'язків боржника третьою особою цей обов'язок боржник змушений виконувати сам (ч. 2 ст. 528 ЦКУ).

Таким чином, боржник зберігає свій правовий статус, покладаючи на третю особу лише обов'язок виконати фактичні дії, наприклад, сплатити кошти. Підставою для такого покладення можуть бути, зокрема, договірні відносини між боржником та третьою особою - виконавцем.

При цьому незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг (підкатегорія 101.17 ресурсу «ЗІР»*).

В бухгалтерському обліку операції, зазначені в запитанні, відобразяться наступним чином.

Таблиця

Придбання товару при оплаті за нього третьою стороною


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Д-т

К-т

1.

Відображення виникнення кредиторської заборгованості перед фінкомпанією та виникнення  дебіторської заборгованості постачальника

631/постачальник

601 або 501/фінкомпанія

2.

Відображено ПК з ПДВ на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН постачальником

641

644

3.

Отримано товар

28

631/ постачальник

4.

Відображено суму ПДВ

644

631/ постачальник

5.

Переведення заборгованості перед фінкомпанією з довгострокових до короткострокових (в разі, якщо кредит видавався більш, як на рік), коли від дати балансу до строку погашення кредиту залишається менш ніж 12 місяців

501

601

6.

Погашення заборгованості перед фінкомпанією

601

311

* Запитання: "Який порядок складання податкової накладної при поставці товарів/послуг покупцю, якщо договором передбачена оплата за такі товари/послуги від третьої особи?"

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809