• Посилання скопійовано

Не відобразили збільшення статутного капіталу: як виправити помилку в обліку?

Рішенням учасника збільшено, але ще не оплачено, статутний капітал підприємства. Відповідні зміни в Статуті було зареєстровано в держреєстратора, але відомо про це бухгалтеру стало після подання фінзвітності. На фінансовий результат це ніяк не впливає, але як виправити помилку в балансі?

Згідно з Інструкцією №291, допоки статутний капітал не оплачено засновниками (учасниками), його обліковують на рахунку 46 «Неоплачений капітал». За Дт цього рахунку відображається заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до статутного капіталу підприємства, за Кт — погашення заборгованості за внесками до статутного капіталу.

Таким чином, на дату реєстрації змін у статуті щодо збільшення розміру статутного капіталу, в бухгалтерському обліку слід було відобразити це проведенням: Дт 46 «Неоплачений капітал» Кт 40 «Статутний капітал». Відповідно, невідображення такого проведення є помилкою, яку обов’язково потрібно виправити. 

Порядок виправлення помилок у фінансовій звітності встановлено П(С)БО 6. Але при цьому слід враховувати, що звітним періодом підприємства фактично вважається календарний рік, тож, коли в П(С)БО 6 йдеться про помилки минулого звітного періоду, насправді йдеться про фінзвітність за минулий рік. 

Якщо помилка була у балансі за минулий рік. Оскільки зазначена помилка не вплинула на фінансовий результат підприємства, то для її виправлення потрібне повторне відображення відповідної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6). На нашу думку, це означає, що фінансову звітність підприємства за вказаний період слід скласти наново та перездати із поясненням у примітках до неї щодо змісту зроблених виправлень. 

Якщо помилка була у балансі за минулий квартал (але цього ж календарного року). В цьому випадку фінзвітність, на нашу думку, можна не перездавати (хіба що вона подавалася, наприклад, до банку для отримання кредиту чи має бути оприлюднена відповідно до закону), а помилку виправляють шляхом відображення у черговій звітності відкоригованих показників (звісно, теж із поясненнями, що саме було виправлено і що підприємством було прийняте рішення повторно не відображати інформацію про це у фінзвітності за попередні квартали).

Для документування виправлення помилки складають бухгалтерську довідку. Таким чином, виправити помилку із невідображення збільшення статутного капіталу слід шляхом складання у звітному періоді її виявлення бухгалтерської довідки. Але ось датою проведення, яка зазначатиметься в такій бухгалтерській довідці, буде дата реєстрації змін до Статуту.

На нашу думку, саме так підприємство зможе виконати рекомендації Мінфіну, наведені у листі від 13.01.2005 р. №31-04200-20-10/508, і здійснити коригування статей фінансової звітності (активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат тощо) того року (тих років), на який (які) виправлені помилки вплинули.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»