• Посилання скопійовано

Не відобразили збільшення статутного капіталу: як виправити помилку в обліку?

Рішенням учасника збільшено, але ще не оплачено, статутний капітал підприємства. Відповідні зміни в Статуті було зареєстровано в держреєстратора, але відомо про це бухгалтеру стало після подання фінзвітності. На фінансовий результат це ніяк не впливає, але як виправити помилку в балансі?

Згідно з Інструкцією №291, допоки статутний капітал не оплачено засновниками (учасниками), його обліковують на рахунку 46 «Неоплачений капітал». За Дт цього рахунку відображається заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до статутного капіталу підприємства, за Кт — погашення заборгованості за внесками до статутного капіталу.

Таким чином, на дату реєстрації змін у статуті щодо збільшення розміру статутного капіталу, в бухгалтерському обліку слід було відобразити це проведенням: Дт 46 «Неоплачений капітал» Кт 40 «Статутний капітал». Відповідно, невідображення такого проведення є помилкою, яку обов’язково потрібно виправити. 

Порядок виправлення помилок у фінансовій звітності встановлено П(С)БО 6. Але при цьому слід враховувати, що звітним періодом підприємства фактично вважається календарний рік, тож, коли в П(С)БО 6 йдеться про помилки минулого звітного періоду, насправді йдеться про фінзвітність за минулий рік. 

Якщо помилка була у балансі за минулий рік. Оскільки зазначена помилка не вплинула на фінансовий результат підприємства, то для її виправлення потрібне повторне відображення відповідної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6). На нашу думку, це означає, що фінансову звітність підприємства за вказаний період слід скласти наново та перездати із поясненням у примітках до неї щодо змісту зроблених виправлень. 

Якщо помилка була у балансі за минулий квартал (але цього ж календарного року). В цьому випадку фінзвітність, на нашу думку, можна не перездавати (хіба що вона подавалася, наприклад, до банку для отримання кредиту чи має бути оприлюднена відповідно до закону), а помилку виправляють шляхом відображення у черговій звітності відкоригованих показників (звісно, теж із поясненнями, що саме було виправлено і що підприємством було прийняте рішення повторно не відображати інформацію про це у фінзвітності за попередні квартали).

Для документування виправлення помилки складають бухгалтерську довідку. Таким чином, виправити помилку із невідображення збільшення статутного капіталу слід шляхом складання у звітному періоді її виявлення бухгалтерської довідки. Але ось датою проведення, яка зазначатиметься в такій бухгалтерській довідці, буде дата реєстрації змін до Статуту.

На нашу думку, саме так підприємство зможе виконати рекомендації Мінфіну, наведені у листі від 13.01.2005 р. №31-04200-20-10/508, і здійснити коригування статей фінансової звітності (активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат тощо) того року (тих років), на який (які) виправлені помилки вплинули.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809