• Посилання скопійовано

Утилізація списаного основного засобу

Як документально оформити списання комп’ютерної техніки (монітора, процесора, ЮПС) при 100% зносі (моральне і фізичне зношення) та який порядок утилізації комп’ютерної техніки?

Документальне оформлення

Відповідно до п. 41 Методрекомендацій №561 чи підлягає об’єкт основного засобу ліквідації, визначає постійно діюча комісія на підприємстві. До функцій комісії входять:

- безпосередній огляд об’єкта, що підлягає списанню;

- установлення причини невідповідності критеріям активу;

- виявлення осіб, з вини яких відбулося передчасне вибуття основних засобів з експлуатації, унесення пропозицій щодо їх відповідальності;

- визначення стану об’єкта та можливості використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, які можуть бути отримані під час демонтажу, розбирання (ліквідації) основних засобів, установлення їх кількості та вартості;

- оформлення актів на списання основних засобів.

Відповідно до п. 1 наказу №352, для оформлення вибуття основних засобів у разі їх списання застосовується Акт на списання основних засобів за формою №ОЗ-3.

В актах на списання наводяться дані, що характеризують об'єкти основних засобів: рік виготовлення або будівництва об'єкта, дата його надходження на підприємство і початок експлуатації, первісна (переоцінена) вартість об'єкта, сума нарахованого зносу, передбачений і фактичний строк корисного використання, проведені ремонти, причини вибуття тощо (п. 42 Методрекомендацій №561).

До документів, якими оформлені акти списання основних засобів, додають регістри аналітичного обліку вибулих основних засобів (п. 34 П(С)БО 7 «Основні засоби»). На підставі зазначених форм роблять відповідні позначки про вибуття в Інвентарній картці обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) і в Картці обліку руху основних засобів (форма №ОЗ-8).

 

Утилізація

Основні засоби після списання (ліквідації) підлягають обов’язковій утилізації, якщо вони містять відходи, дорогоцінні метали й каміння; речовини, які з часом стають отруйними.

1) Відходи, дорогоцінні метали й каміння. Про всі складові техніки також можна дізнатися з технічної документації (паспортах, формулярах, керівництві з експлуатації, довідниках тощо).

У разі відсутності таких даних (основні засоби іноземного виробництва, застаріле обладнання вітчизняного виробництва тощо) вміст дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння визначається за інформацією розробників, виготовлювачів або комісії суб'єкта на підставі аналогів і розрахунків (п. 7.3 Методрекомендацій №780).

Брухт і відходи із вмістом дорогоцінних металів мають бути передані до переробних підприємств (п. 5.4 Методрекомендацій №780):

- або на підставі договорів купівлі-продажу (реалізації);

- або на умовах давальницької сировини для виконання послуги переробки, укладених у письмовій формі.

Окрім благородних і кольорових металів, техніка містить у різних пропорціях свинець, ртуть, кадмій, нікель, цинк. Потрапляючи на звалище, із плином часу і під впливом атмосфери ці речовини стають отруйними та наносять шкоду людям і навколишньому середовищу.

2) Речовини, які з часом стають отруйними. Техніка також може містить у різних пропорціях свинець, ртуть, кадмій, нікель, цинк, які із плином часу стають отруйними та наносять шкоду навколишньому середовищу.

Про наявність таких речовин у техніці також має зазначено у технічній документації.

Через наявність отруйних речовин списані комп’ютери та техніка цілком підпадають під визначення відходів, наведене у ст. 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 р. №187/98-ВР. Це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворилися в процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості й не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення й від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до ст. 17 цього Закону підприємства мають, зокрема:

- здійснювати організаційні, науково-технічні й технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам й організаціям, що займаються збиранням, обробленням й утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації;

- не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Таким чином, підприємство не має права не лише просто викинути на сміття списану техніку, а й навіть зберігати її в непридатних місцях. Списані основні засоби, які містять відходи, дорогоцінні метали й каміння; речовини, які з часом стають отруйними слід:

  • або передати до підприємств, установ та організацій, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, тобто до спецпідприємств, що мають ліцензію на це*;
  • або ж продати за мінімальну плату чи безоплатно передати іншим підприємствам/фізичним особам.

Якщо ж підприємство все-таки вирішить утилізовувати техніку, то для документального підтвердження утилізації йому знадобляться договір зі спецпідприємством про утилізацію списаних основних засобів або договір на виконання послуг переробки із давальницької сировини, акт приймання-передачі такої техніки, акт виконаних робіт.

 ________________________

* Згідно з п. 1.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі збирання, заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини (згідно з переліками, що визначаються Кабінетом Міністрів України), затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. №431 збирання та заготівля відходів як вторинної сировини ― діяльність, пов'язана зі збиранням, купівлею, прийманням, зберіганням, обробленням (переробленням), перевезенням, реалізацією та постачанням таких відходів переробним підприємствам на утилізацію, а також надання послуг у цій сфері.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202550
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517