Найбільш прийнятною для такого основного засобу як зазначена у запитанні мінімийка, на нашу думку, є четверта група ОЗ «Машини та обладнання».
В бухгалтерському обліку відображати такий основний засіб в цій групі необхідно за субрахунком 104. Нарахування бухгалтерської амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7). В бухгалтерському обліку підприємство самостійно визначає період експлуатації основного засобу та, відповідно, суму амортвідрахувань.
Водночас в податковому обліку (якщо підприємство є платником податку на прибуток і проводить коригування фінансового результату, згідно із пп. 134.1.1 ПКУ) необхідно враховувати норми пп. 138.3.3 ПКУ, а саме мінімально допустимі строки корисного використання основних засобів. Для четвертої групи основних засобів мінімальний строк становить 5 років. До того ж необхідно врахувати наступне. У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менші ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ. У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені пп. 138.3.3 ПКУ, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.
Щодо віднесення міні-мийки до невиробничих основних засобів, зазначимо таке.
Термін «невиробничі основні засоби» є абсолютно податковим. Це пп. 138.3.2 ПКУ визначає, що основні засоби, що не використовуються у господарської діяльності, називаються невиробничими основними засобами. Нагадаємо, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу (п. 14.1.36 ПКУ)
Натомість п. 4 П (С)БО 7 визначає основні засоби як матеріальні активи, що їх підприємство/установа утримує з метою використання у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більший від одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Як бачимо, жодного розмежування виробничих та невиробничих основних засобівнемає: у бухобліку немає окремих облікових нюансів та правил для невиробничих основних засобів. Отже, в бухобліку такого визначення, як «невиробничі основні засоби», просто немає.
Якщо підприємство займається гуртовою торгівлю, відповідно має склади для зберігання товарів, автомобілі, які скоріш за все використовуються для доставки товарів або ж в адміністративних цілях, то, на нашу думку, в такому разі мінімийку в податковому обліку можна віднести до виробничих основних засобів, оскільки використовуватися вона буде в господарській діяльності підприємства.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити