• Посилання скопійовано

Визначення групи основних засобів при купівля мінімийки

Підприємство, основна діяльність якого гуртова торгівля, придбало за 15 тис. грн апарат високого тиску (типу мінімийки) для господарських потреб (миття авто, прибирання складських приміщень тощо). До якої групи віднести цей основний засіб? Чи можна його зараховувати до виробничих основних засобів?

Найбільш прийнятною для такого основного засобу як зазначена у запитанні мінімийка, на нашу думку, є четверта група ОЗ «Машини та обладнання». 

В бухгалтерському обліку відображати такий основний засіб в цій групі необхідно за субрахунком 104. Нарахування бухгалтерської амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7). В бухгалтерському обліку підприємство самостійно визначає період експлуатації основного засобу та, відповідно, суму амортвідрахувань. 

Водночас в податковому обліку (якщо підприємство є платником податку на прибуток і проводить коригування фінансового результату, згідно із пп. 134.1.1 ПКУ) необхідно враховувати норми пп. 138.3.3 ПКУ, а саме мінімально допустимі строки корисного використання основних засобів. Для четвертої групи основних засобів мінімальний  строк становить 5 років. До того ж необхідно врахувати наступне. У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менші ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ. У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені пп. 138.3.3 ПКУ, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку. 

Щодо віднесення міні-мийки до невиробничих основних засобів, зазначимо  таке. 

Термін «невиробничі основні засоби» є абсолютно податковим. Це пп. 138.3.2  ПКУ визначає, що основні засоби, що не використовуються у господарської діяльності, називаються невиробничими основними засобами. Нагадаємо, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу (п. 14.1.36 ПКУ)

Натомість п. 4 П (С)БО 7 визначає основні засоби як матеріальні активи, що їх підприємство/установа утримує з метою використання у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більший від одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Як бачимо, жодного розмежування виробничих та невиробничих основних засобівнемає: у бухобліку немає окремих облікових нюансів та правил для невиробничих основних засобів. Отже, в бухобліку такого визначення, як «невиробничі основні засоби», просто немає

Якщо підприємство  займається гуртовою торгівлю, відповідно має склади для зберігання товарів, автомобілі, які скоріш за все використовуються для доставки товарів або ж в адміністративних цілях, то, на нашу думку, в такому разі  мінімийку в податковому обліку можна віднести до виробничих основних засобів, оскільки використовуватися вона буде в господарській діяльності підприємства. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809