• Посилання скопійовано

Виправлення помилки із невідображення нематактиву у минулих роках

Підприємство в жовтні 2014 р. придбало ліцензовану програму 1С:Підприємство за 3330 грн, але своєчасно не відобразило в обліку цю операцію. В липні 2016 р. було придбано послуги з програмного оновлення програми 1С:Підприємство. Якими проведеннями можна оприбуткувати придбану програму в липні 2016 р.?

Усі помилки, допущені у бухгалтерському обліку і, як наслідок, — у фінансовій звітності, можна розподілити на дві групи:

1) які не вплинули на суму доходів і витрат за попередні звітні періоди;

2) які вплинули на суму доходів і витрат за попередні періоди і внаслідок цього на суму прибутку за ці періоди, яка сформувала показник нерозподіленого прибутку в балансі на початок звітного року.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). Також коригується і сальдо на рахунках відповідних активів та зобов’язань.

Придбаваючи примірник компютерної програми  у підприємство в обліку мало показати актив, а саме нематеріальний актив, адже виконуються критерії його визнання, передбачені пп.4-6 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи».

Це основна помилка, яка не вплинула на суму доходів і витрат за попередні звітні періоди. Що не скажеш про амортизацію такого нематактиву. Адже згідно з п. 8 П(С)БО 16 «Витрати» якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами.

Тож, невідображення оприбуткування нематактиву у звітному періоді його отримання спричинило ненарахування амортизації, що, своєю чергою,  вплинуло на величину нерозподіленого прибутку.

Це те, як мала відображатися така операція в бухгалтерському обліку. Як вона насправді була відображена, нам невідомо. Ми вважаємо, що з якоїсь причини ані операція із отримання ліцензованої програми, ані операція з її оплати в бухгалтерському обліку не відображалися, і сталося це через помилку бухгалтера*.  Тож розглянемо, як її виправити.

Помилки, що не впливають на нерозподілений прибуток, а у нашому випадку це:

  • неоприбуткування нематактиву,
  • невизнання кредиторської заборгованості у звізку із його придбанням,
  • погашення кредиторської заборгованості шляхом оплати за нематактив з поточного рахунку,

виправляються шляхом коригування відповідних статей балансу без коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. Отже, в бухгалтерському обліку «заднім числом» (датою здійснення відповідних операцій) робляться відповідні проведення (Дт 12 Кт 63, Дт 63  Кт 31).

Що ж стосується коригування помилки, що впливає на фінрезультат, у нашому випадку це ненарахована амортизація, то, як було зазначено вище, вона виправляється шляхом коригування сальдо рахунку 44 на початок звітного року, тобто на початок 2016 року, у якому й було виявлено помилку.

Відповідно до Інструкції №291 під час виправлення помилки в кореспонденції з рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» можуть бути рахунки класу 1-6 залежно від суті помилки. Пояснюється це тим, що хоча помилка й зачепила рахунки обліку доходів (клас 7) чи витрат (клас 9), та за підсумками року, коли була допущена неточність, вони вже закрилися на фінрезультат (рахунок 79), а той, своєю чергою, на рахунок 44.

Тому виправлення помилки із ненарахування амортизації за період 2014 та 2015 роки слід відобразити таким проведенням станом на 01.01.2016 р., на підставі бухгалтерської довідки: Дт 44 Кт 13.

Що ж стосується невідображення амортизації нематактиву у 2016 році, то оскільки звітний рік для складання фінансової звітності ще не закінчився, то наразі слід виправити помилку шляхом проведення: Дт 92 Кт 13. Оскільки нарахування амортизації нематеріальних активів здійснюється щомісячно, то таке проведення слід зробити на підставі бухгалтерської довідки за кожний місяць 2016 р. до місяця, у якому помилку було виявлено та виправлено. Звісно, що у місяці виявлення помилки, нарахування амортизації за таким нематеріальним активом здійснюватиметься на підставі первинного документу (зокрема, відомості про нарахування амортизації).

Документування виправлення помилки

Документують суть помилки, її причину, бухгалтерські регістри та фінзвітність, які вона зачепила, у бухгалтерській довідці. Виправлення помилок, які належать до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6). Тож, складаючи поточну фінансову звітність, дані в ній на початок року (порівняльну інформацію) відображають уже правильні. У примітках до фінзвітності розкривають (п. 20 П(С)БО 6):

  • зміст і суму помилки;
  • статті фінансової звітності минулих періодів, які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації;
  • факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення, якщо підприємство зобов’язане оприлюднювати їх.

Послуги із оновлення програми

Відповідно до п. 18 П(С)БО 8 первісна вартість нематеріальних активів збільшується на суму витрат, пов'язаних із удосконаленням цих нематеріальних активів і підвищенням їх можливостей та строку використання, які сприятимуть збільшенню первісно очікуваних майбутніх економічних вигод.

Витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеного розміру майбутніх економічних вигод від його використання, включаються до складу витрат звітного періоду.

Витрати на оновлення програмного забезпечення, якщо вони не пов’язані із його поліпшенням, а здійснюються для підтримання такої програми (нематактиву) в приданому для використання стані, списуються на витрати певного звітного періоду. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 7 П(С)БО 16).

________________________________

* Оскільки, якщо такі операції вже були відображені в бухгалтерському обліку, але здійснено це було невірно, то це інший тип помилки, і виправляти його слід інакше.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»