• Посилання скопійовано

Відображаємо в обліку збільшення ціни проданих товарів

Як відобразити в обліку збільшення ціни продажу товару після їх відвантаження?

У разі зміни ціни на товари, якщо умови договору на поставку товарів передбачають зміну ціни за домовленістю сторін, за встановленою договором процедурою сторони мають узгодити нову ціну. 

Всі питання, які стосуються відображення в бухгалтерському обліку різних видів доходу підприємств, визначено нормами П(С)БО 15 «Дохід»

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Відповідно до п. 6 П(С)БО 15 аванс оплати продукції (товарів, робіт, послуг) не визнається доходом. Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені (п. 8 П(С)БО 15).

Тож, якщо ціна змінилася й відповідно є додаткова згода до договору з цього приводу, то підприємство має в бухгалтерському обліку показати збільшення нарахованого доходу у вигляді виручки за товар: Д-т 361 К-т 701,702. Але для відображення в обліку збільшення ціни товару додаткової угоди буде не достатньо, оскільки господарські операції в обліку відображаються на підставі первинних документів.

Мінфін у своєму листі від 13.01.2015 р. №31-11410-08-10/699 доводить, що зміна ціни товару є окремою подією, яка потребує оформлення відповідним первинним документом. Фахівці міністерства наголосили: «Таким первинним документом може бути акт про встановлення нової ціни, що на підставі змін до договору (або інших підстав зміни ціни) складається комісією підприємства і затверджується його керівником. Також підставою для відображення зміни ціни активів у регістрах бухгалтерського обліку може бути розпорядчий акт керівника підприємства, виданий у межах компетенції та відповідно до законодавства».

Звертаємо увагу, що форма такого первинного документа, розроблена підприємством, має містити всі обов’язкові реквізити, які встановлено ст. 9 Закону про бухоблік та Положенням № 88

У ситуації, коли товар уже відвантажили покупцю, коригувати складені під час відвантаження видаткові накладні не потрібно. Оскільки відпуск товарів здійснювався за діючими на момент їх відвантаження цінами, про що свідчить складена видаткова накладна. На сьогоднішній день діючим законодавством не передбачено коригувальних відомостей, за допомогою яких суб’єкту господарювання можна було б скоригувати дані в раніше сформованих первинних документах. 

Тож, якщо після відпуску товарів сторони дійшли згоди про перегляд ціни на вже відвантажені товари, то підставою, аби внести зміни до відображених в обліку господарських операцій, як покупця так і постачальника, буде безпосередньо підписана додаткова угода з протоколом узгодження ціни. На її підставі повинен бути сформований відповідний первинний документ. Ним може бути або, як зазначав Мінфін, акт про встановлення нової ціни, або, на наш погляд, може бути оформлена відповідна бухгалтерська довідка.

При цьому відповідно до ст. 192 ПКУ постачальнику-платнику ПДВ потрібно збільшити нараховані податкові зобов’язання з ПДВ шляхом складання РК до ПН на поставлений товар за старою ціною. Тож в бухобліку потрібно буде одночасно провести донарахування податкових зобов’язань з ПДВ: Д-т 701,702 К-т 641.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та оподаткування при ліквідації ОЗ резидентом Дія. Сіті
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті. Має на балансі об’єкт ОЗ (аудіокімната в орендованому офісі, віднесена до групи 3 ОЗ, як будинки і споруди, із строком 10 років), який планується ліквідувати (розібрати аудіокімнати) і оприбуткувати отримані матеріали. Як відображати в бухобліку? Як ця операція вплине на оподаткування?
    15.05.202410
  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    13.05.202417
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    13.05.202418
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    13.05.202425
  • Облік фінінвестиції за методом участі в капіталі
    ФГ, платник ЄП групи IV, є засновником ТОВ, з часткою в СК - 100%. ТОВ за результатами 2018 року отримало прибуток, але дивіденди не нараховувалися і не виплачувалися. Як вести бухоблік такої фінінвестиції? Як такий облік вплине на оподаткування ЄП групи IV?
    10.05.202424