• Посилання скопійовано

Витрати у будівництві: облік

Підприємство будує багатоквартирний житловий будинок власними силами з метою подальшого продажу. Після того як будинок буде збудований і введений в експлуатацію частина квартир буде продана, а інша частина залишиться на балансі підприємства. На якому рахунку обліковувати витрати на будівництво?

Запитання: Підприємство будує багатоквартирний житловий будинок господарським способом (власними силами) з метою подальшого продажу. Після того як будинок буде збудований і введений в експлуатацію частина квартир буде продана, а інша частина залишиться на балансі підприємства (поки не знайдеться покупець). На якому рахунку обліковувати витрати понесені на будівництво даного будинку і які будуть бухгалтерські проводки після здачі будинку в експлуатацію (продаж і залишок на балансі)?

Відповідь: Спочатку давайте визначимось, які саме господарські операції будуть відбуватись у даному випадку:

1. Підприємство власними силами створює необоротний актив. 

2. З початку створення цього активу підприємство прийняло рішення, що у подальшому він буде утримуватись з метою подальшого продажу.

3. Планується продаж не всього активу цілком, а частинами у межах окремих квартир.


Почнемо з бухгалтерського обліку, оскільки з 1 січня 2015 року він буде основою для обліку таких активів підприємства.

Оскільки йдеться про будівництво необоротного активу, то витрати на нього капіталізуються. Таким чином, на субрахунку 151 "Капітальне будівництво" відображаються витрати на будівництво, що здійснюється як господарським, так і підрядним способом для власних потреб підприємства. На цьому субрахунку також ведеться облік устаткування, що підлягає монтажу в процесі будівництва.

Оскільки цей актив від самого початку створювався з метою продажу, то подальший його облік треба здійснювати у відповідності з П(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу та припинена діяльність». 

Так П(С)БО 27 визначає, що необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу y разі, якщо:

• економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;

• вони готові до продажу в їх теперішньому стані;

• їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу;

• умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;

• здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема, якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.

Якщо щодо активу, який будується та планується на продаж, виконуються всі вищезазначені вимоги, визнається об’єкт оборотних активів – нерухомість, утримувана для продажу. І підприємству треба зробити проведення дебет 286 «Необоротні активи та групи вибуття, які утримуються для продажу» та кредит 151 «Капітальне будівництво» на усю суму витрат, пов’язаних із таким будівництвом. 

Зазначимо, що не зважаючи на капіталізацію витрат на будівництво, амортизація на необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу, не нараховується.

Крім того, оскільки підприємство ще на стадії будівництва вже вирішило, що будівля буде продаватися частками (поквартирно), то цьому етапі варто сформувати собівартість кожної з квартир, які будуть у подальшому реалізовуватись. Тож, визнавати як нерухомість, утримувану для продажу, доцільно не будинок в цілому (однією сумою), а кілька об’єктів (по кількості квартир), які у подальшому і будуть реалізовуватися. Але сумарна вартість таких об’єктів не повинна перевищувати акумульовані на рахунку 151 витрати на створення цього будинку. 

Для цього є кілька способів:

1. Спочатку визнаєте собівартість 1м² збудованого житла, а потім цю вартість помножуєте на кількість квадратних метрів відповідної квартири. У цьому випадку послуги експертної оцінки Вам будуть не потрібні, а собівартість буде найбільш наближена до реальної.

2. Можна призначити експертну оцінку кожної збудованої квартири, яка повинна визначити вартість окремої квартири у цілому домі.

Наприклад загальна собівартість будівництва 100 тис. грн., в домі 10 однакових квартир, тому в дебет рахунку 286 повинно попасти 10 активів, які утримуються для подальшого продажу з собівартістю по 10 тис. грн. кожен.

У подальшому облік продажу таких активів здійснюється за загальними правилами бухгалтерського обліку для такої реалізації. Тобто робляться наступні проведення (візьмемо цифри з прикладу який ми навели вище):*

№п/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дт

Кт

1.

Реалізовано квартиру у багатоквартирному будинку

361

712

15 0000

2.

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ*

712

641

2500

3.

Отримано кошти від покупця

301 (311)

361

15 000

4.

Списано собівартість реалізованого необоротного активу (однієї квартири)

943

286

10 000

5.

Сформовано фінансовий результат від продажу однієї квартири

791

943

10 000

712

791

12 500

Оскільки підприємство будує будівлю власними силами, то перший продаж житла оподатковується ПДВ згідно із пп. 197.1.14 ПКУ

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04193
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202528
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528