• Посилання скопійовано

Відображаємо в бухгалтерському обліку нестачі

Який порядок відображення у Продавця убутку в бухгалтерському та податковому обліку, що виникає у зв'язку з перевезенням шроту і лушпиння залізницею і автотранспортом при реалізації покупцям на різних умовах поставки? Які норми природного убутку застосовуються при транспортуванні шроту і лушпиння?

У п.1.31 Порядку обліку сировини, матеріалів та готової продукції на підприємствах олійно-жирової галузі (затверджений наказом Міністерства аграрної політики від 11.09.2009 р. №656 "Про затвердження Порядку обліку сировини, матеріалів та готової продукції на підприємствах олійно-жирової галузі") визначено: 

“Якщо при отриманні вантажів на станції залізниці виявлена нестача, яка підтверджена комерційним актом (стаття 129 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 N 45), то при пред'явленні претензії до постачальника або до залізниці кількість недостатнього за підрахунком вантажу зменшується на розмір природного убутку за діючими нормами. 


Якщо нестача вантажу в межах норм природного убутку і норм граничного розходження у визначенні маси вантажу (допустима погрішність, яка встановлена для автомобільних і залізничних вагів, на яких здійснюється зважування), то претензії не пред'являються і комерційний акт не складається, а нестача покривається за нормою”. 

У п.13.5 Правил №363 (затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. №363 "Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні") сказано:

“При визначенні кількості вантажу за допомогою зважування Перевізник не несе матеріальної відповідальності у випадках розходження між масою вантажу, що зазначена у товарно-транспортних документах, і фактичною масою вантажу, якщо різниця маси не перевищує: 

відповідних нормативів природних втрат маси вантажу, визначених відповідно до чинного законодавства” (додатково див. гл. 19 Правила перевезень продукції сільського господарства).

Згідно п. 5.7 Методрекомендацій №2 (затверджені наказом Мінфіну від 10.01.2007 р. №2 "Про затвердження Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів") нестачі виявлені під час транспортування, списуються:

-  в межах встановлених норм природного убутку, відносяться на збільшення первісної вартості оприбуткованих запасів такого найменування, групи, видів (за дебетом субрахунків 901, 902 з кредитом 28, 26);

- втрати запасів понад норми природного убутку визнаються витратами звітного періоду з відображенням їх фактичної собівартості (з урахуванням транспортно-заготівельних витрат) за дебетом субрахунку 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей" (підтверджується це п. 14 П(С)БО 9 »Запаси»).

Одночасно суми нестач і втрат від псування запасів понад норми природного убутку до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансовому субрахунку 072 "Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей". Після встановлення осіб, які мають відшкодувати втрати запасів понад норми природного убутку, належна до відшкодування сума зараховується до складу дебіторської заборгованості та іншого операційного доходу.

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ прибуток із джерелом походження з України та за її межами, визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ.

При списанні нестач в межах норм ПЗ з ПДВ нараховувати не потрібно, адже така операція не може вважатись негосподарською. Проте, у випадку списання нестач понад норми природного убутку за п. 198.5 слід нарахувати ПЗ з ПДВ, як  операції, що не є господарською діяльністю платника податку.

Норми природного убутку окремих видів вантажів при перевезеннях автомобільним транспортом, затверджені постановою Держпостачу СРСР від 02.06.1986 р №63. У Постанові Верховної Ради України від 12.09.91 р. №1545-XII зазначено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам нашої держави. Проте за документальним підтвердженням зазначених норм рекомендуємо додатково звернутись до фахівців данної галузі.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»