• Посилання скопійовано

Невозмещенный НДС: отражаем в учете

Предприятие приняло решение аннулировать свидетельство НДС. По результатам последнего отчетного месяца возникло отрицательное значение НДС. Согласно ст. 200.5 НКУ предприятие не имеет право на бюджетное возмещение. Как правильно отразить в учете сумму такого не возмещенного НДС?

Вопрос: Предприятие приняло решение аннулировать свидетельство НДС на основании п. 184.1 НКУ. По результатам последнего отчетного месяца возникло отрицательное значение НДС. Согласно ст. 200.5 НКУ мы не имеем право на бюджетное возмещение налога. Как правильно отразить в налоговом и бухгалтерском учете сумму такого не возмещенного НДС? Возможно ли использование этой суммы предприятием в дальнейшем при повторной регистрации плательщиком НДС?

Ответ: Зауважимо, якщо підприємство приймає рішення здійснити анулювання реєстрації платника ПДВ за підставою пп. “а” п. 184.1 ПКУ, потрібно одночасне виконання двох умов:

1) особа зареєстрована платником ПДВ протягом попередніх 12 місяців;


 

2) загальна вартість оподатковуваних товарів (послуг), що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної ст. 181 ПКУ (1000000 гривень без урахування ПДВ).

За нормою п. 184.1 ПКУ в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання реєстрації підприємство зобов'язане визначити ПЗ з ПДВ за товари (послуги), необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. 

Тому, якщо причиною того, що платник ПДВ не має права на отримання бюджетного відшкодування за п.200.5 ПКУ є реєстрація платником ПДВ, яка є меншою ніж 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, платник податку взагалі не має підстав для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. І накопичене від'ємне значення ПДВ, яке розраховується за п. 200.1 ПКУ за умов такої ситуації буде враховуватись у майбутніх періодах у складі податкового кредиту.

Сума від'ємного значення не може використовуватись в жодному разі при майбутніх нових реєстраціях платнком ПДВ. Тому що при новій реєстрації платником ПДВ, підприємство вважається новозареєстрованою особою. Особі, яка реєструється як платник ПДВ (це може бути повторна реєстрація), присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку. Індивідуальний податковий номер є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025201
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025103
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202532
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547