Короткий виклад:
Внесення земельної ділянки до складеного капіталу ФГ оформлюється рішенням засновника(ів) та Актом приймання-передачі. Вартість ділянки (зазвичай, погоджена засновниками, часто на основі нормативної або експертної оцінки) відображається в обліку як збільшення основних засобів (Дт 101) та зареєстрованого капіталу (Кт 40). Земельні ділянки не підлягають амортизації.
Нормативна база:
- Закон України "Про фермерське господарство - регулює створення, діяльність ФГ, формування майна;
- Цивільний кодекс України (ЦКУ) - загальні положення про внески до капіталу;
- Господарський кодекс України (ГКУ) - аналогічно;
- Земельний кодекс України (ЗКУ) - регулює право власності та використання землі;
- НП(С)БО 7 - правила обліку основних засобів та амортизації;
- План рахунків бухгалтерського обліку та Інструкція про його застосування, затверджені наказом Мінфіну від 30.11.1999 №291.
Документальне оформлення
Рішення засновника(ів)
Голова ФГ (якщо він єдиний засновник) або загальні збори членів ФГ приймають рішення про внесення земельної ділянки до складеного капіталу. Це рішення фіксується у протоколі (для кількох засновників) або рішенні (для одного засновника). Детальніше це питання може бути врегульовано статутом ФГ, тож слід з цього питання проглянути статут.
Оцінка внеску
Вартість земельної ділянки визначається за згодою засновників (членів) ФГ або на підставі незалежної експертної оцінки. Хоча для ФГ немає прямої вимоги щодо обов'язкової експертної оцінки, її проведення може бути доцільним для об'єктивності та уникнення спорів.
Акт приймання-передачі
Складається акт приймання-передачі основних засобів (наприклад, за типовою формою №ОЗСГ-1, згідно з Методичними рекомендаціями щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів, затвердженими наказом Мінагрополітики України від 27.09.2007 р. №701, або самостійно розробленою формою з усіма обов'язковими реквізитами первинного документа).
Державна реєстрація права власності
У разі внесення земельної ділянки до складеного капіталу право власності на таку ділянку переходить до ФГ, а голова ФГ втрачає таке право. В такому разі необхідно здійснити державну реєстрацію цього права за ФГ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Підставою для реєстрації буде рішення засновника(ів) та акт приймання-передачі.
Внесення змін до статуту
Якщо статутом ФГ передбачено фіксацію розміру складеного капіталу та/або перелік майна, що вноситься, а внесок земельною ділянкою змінює розмір капіталу, необхідно внести відповідні зміни до статуту та зареєструвати їх.
Бухгалтерський облік
Земельна ділянка, внесена до складеного капіталу, зараховується на баланс ФГ як об'єкт основних засобів. Використовується субрахунок 101 "Земельні ділянки".
Збільшення капіталу відображається за кредитом рахунку 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал". Якщо внесок здійснюється для формування вже зареєстрованого капіталу, може використовуватись транзитний рахунок 46 "Неоплачений капітал": Дт 46 / Кт 40 і потім Дт 101 / Кт 46. Якщо внесок здійснюється одночасно з реєстрацією, можливе пряме проведення:
- Дт 101 "Земельні ділянки" - Кт 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал" – на погоджену (справедливу) вартість ділянки.
Первісною вартістю земельної ділянки, отриманої як внесок до статутного капіталу, є погоджена засновниками (учасниками) її справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пп. 8 НП(С)БО 7.
Амортизація:
- Згідно з пп. 22 НП(С)БО 7, вартість земельних ділянок не підлягає амортизації. Це пов'язано з тим, що земля, за загальним правилом, має необмежений строк корисного використання;
- Відповідно, і в податковому обліку (для платників податку на прибуток) земельні ділянки не амортизуються.
Практичні рекомендації:
- Чітко зафіксуйте вартість земельної ділянки у рішенні засновника(ів) та акті приймання-передачі;
- Зберігайте всі документи, що стосуються передачі та оцінки ділянки (рішення, акт, документи на право власності, оцінку);
- Проведіть державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за ФГ;
- Не нараховуйте амортизацію на вартість земельної ділянки в бухгалтерському обліку.
Висновки:
Внесення земельної ділянки голови ФГ до складеного капіталу потребує документального оформлення (рішення, акт) та державної реєстрації переходу права власності. В бухгалтерському обліку операція відображається збільшенням основних засобів (Дт 101) та зареєстрованого капіталу (Кт 40) за погодженою вартістю. Земельні ділянки не амортизуються ні в бухгалтерському, ні в податковому обліку.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити