• Посилання скопійовано

Відображення в обліку надання пожертви благодійній організації

ТОВ уклало договір з благодійною організацією. Предмет договору – пожертва військовослужбовцям в сумі 200 тис. грн. ТОВ отримало лист, склало наказ на виплату коштів. Як відобразити дану операцію в обліку? Чи потрібно коригувати фінансовий результат за даною операцією?

Пожертвою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів, особам, встановленим ч. 1 ст. 720 ЦКУ, для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети (див. ст. 729 ЦКУ).

До договору про пожертву застосовуються положення про договір дарування, якщо інше не встановлено законом (див. ч. 3 ст. 729 ЦКУ).

Своєю чергою, сума коштів, передана платникові податків за договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів в ПКУ розглядається як безповоротна фінансова допомога.

Надання пожертви відображається в обліку ТОВ-надавача наступним чином:

  • Дт 377 Кт 311 – перераховано кошти отримувачу;
  • Дт 949 Кт 377 – включаємо у витрати суму наданих коштів.

Якщо ТОВ коригує фінансовий результат та надає пожертву неприбутковій організації, внесеній до Реєстру неприбуткових установ та організацій, то потрібно врахувати норми пп. 140.5.9 ПКУ.

Так, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Отже:

  1. ТОВ потрібно переконатись, що організація-отримувач пожертви, внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату перерахування коштів. В іншому випадку коригування фінансового результату буде проводитися відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ.
  2. Сума оподатковуваного прибутку попереднього звітного року для цілей пп. 140.5.9 ПКУ береться із рядка 04 декларації з податку на прибуток за відповідний рік.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік нарахування та сплати єдиного податку у 2026 році
    Як у бухгалтерському обліку відображати нарахування сум єдиного податку та їх сплату, зокрема, які рахунки використовувати для визнання витрат і податкових зобов’язань, а також у який момент здійснювати проведення за кожною операцією у 2026 році?
    Сьогодні 17:3016
  • Строки річної вибіркової інвентаризації активів станом на 31.12.2025 року
    Уточніть, протягом якого періоду та скільки календарних днів може тривати річна вибіркова інвентаризація станом на 31.12.2025 щодо основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та розрахунків відповідно до чинного законодавства України
    Сьогодні 14:5023
  • Простій виробничого цеху: особливості обліку загальновиробничих витрат
    Виробниче підприємство призупинило діяльність одного цеху, однак продовжує нести витрати на оренду обладнання та приміщень. У березні 2026 року за цим напрямом відсутні виробництво і реалізація (за іншими напрямами діяльність ведеться). Чи можна віднести всі постійні витрати на рахунок 901 (Дт 901 Кт 91) та чи є ризики визнання таких витрат негосподарськими?
    Сьогодні 13:2331
  • Облік ПММ, порожнього пробігу та добових у ФОП на ЗС: алгоритм у 2026 році
    ФОП на загальній системі оподаткування (платник ПДВ) надає транспортні послуги. Як правильно визнавати у витратах вартість дизпалива та добових, якщо оплата від клієнтів надходить після підписання актів у різні дати? Як розподілити паливо на порожній пробіг та між 6 клієнтами в одному круговому рейсі? Добові водіям виплачуються не в дату приїзду, а «за мірою можливості»
    Сьогодні 11:1120
  • Посадові обов’язки бухгалтера підприємства у 2026 році: відображення в наказі про організацію обліку (аудіоверсія)
    В електронному кабінеті зазначено, що директор і головний бухгалтер - одна особа, яка підписує фінансову та податкову звітність. На підприємстві також працює бухгалтер, який не підписує звітність, а відповідає лише за касові документи та входить до інвентаризаційної і списувальної комісій. Як правильно визначити його функції та обов’язки - у наказі про організацію бухгалтерського обліку чи наказі про облікову політику?
    Сьогодні 06:45118