Згідно з пп. 21 НП(С)БО 15, дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню. Якщо безоплатно отриманий актив забезпечує надходження економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то доходи визнаються на систематичній основі (наприклад, у сумі нарахованої амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди.
Про безоплатно отриманий актив, який забезпечує надходження економічних вигід протягом одного звітного періоду, в НП(С)БО 15 нічого не сказано, але очевидно, що в такому разі дохід визнається в момент отримання активу.
Разом з тим згідно з пп. 5 НП(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Тут сказано, що якщо внески від учасників, то дохід не визнається. На практиці таку норму подеколи трактують, як будь-які безоплатні надходження від учасників. Хоча є також думка, що тут мова тільки про внески до статутного капіталу чи внески до додаткового капіталу. А відтак, якщо отримали від засновника безоплатно послуги, то таки їх потрібно включати до складу доходу.
Для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати консультацію від Мінфіну, який є в Україні державним органом, який регулює питання методології бухгалтерського обліку (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік).
На наш погляд, податкова служба, напевно, що вважатиме безоплатне отримання послуг перевезення, як дохід, а не як збільшення капіталу. Тому для уникнення зайвих суперечок з цього питання з податковою службою доцільніше включили вартість перевезення до складу доходу.
Таким чином, безоплатне отримання послуг перевезення, на наш погляд, потрібно відобразити в обліку. Вартість перевезення включається до первісної вартості придбаних (імпортованих) товарів (див. пп. 9 НП(С)БО 9).
Бухгалтерське проведення з безоплатного отримання послуг перевезення:
- Дт 28 Кт 718 чи 422 (якщо буде прийнято рішення відображати безоплатну вартість перевезення від засновника у складі капіталу, а не доходу).
Дохід визнається в сумі справедливої вартості отриманих послуг. Тобто, це ринкова вартість послуг перевезення.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити