• Посилання скопійовано

Як обліковувати придбання запасів за акційними сертифікатами?

Підприємство придбало подарунковий сертифікат за 1,20 грн, в т.ч. ПДВ. Товари передаються за спеціальною ціною, зазначеною вище, як винагорода в рамках маркетингової акції "Заправляємо посівну - 2024". Як обліковувати такі сертифікати та придбаний товар?

Придбання сертифікату означає придбання права на отримання певного товару на суму, що дорівнює вартості сертифікату. Відповідно, цей товар в обліку буде оприбуткований за вартістю сертифіката.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, до первісної вартості запасів, що придбані за плату, включаються, зокрема, суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків та знижок, наданих постачальником (продавцем). Продаж подарункових сертифікатів на товари як раз і є таким публічним договором, за яким постачальник бере на себе обов’язок продати товар пред’явнику сертифіката за ціною, зазначеною у цьому сертифікаті.

Дооцінювати придбані запаси до їх справедливої вартості не потрібно. У п. 9 НП(С)БО 9 є правило, за яким у разі, якщо на момент оприбуткування запасів неможливо достовірно визначити їх первісну вартість, такі запаси можуть оцінюватися та відображатися за справедливою вартістю з наступним коригуванням до первісної вартості.В цьому випадку можна достовірно визначити первісну вартість запасів на момент їх оприбуткування – це вартість сертифікатів, які віддає підприємство в обмін на ці запаси.

Бухоблік придбання товарів за сертифікатом покажемо на прикладі. Як видно з прикладу, собівартість придбаних запасів (у прикладі це дизпаливо та насіння) формується за фактичною ціною, за якою вони були придбані – тобто за ціною сертифікатів.

 

Приклад. Підприємство виконало умови акції, за якою воно отримало 20 сертифікатів за ціною одного сертифіката 1,20 грн з ПДВ. В обмін на один сертифікатможна придбати або 7 л дизельного палива, або 2 кг насіння кукурудзи. Підприємство вирішує придбати 70 л дизпалива на 10 сертифікатів та 20 кг насіння кукурудзи на 10 сертифікатів. Ми пропонуємо обліковувати сертифікати як грошові документи, оскільки ними можна оплатити придбання товарів.

 

Таблиця

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

Придбання сертифікатів: 1,2 грн * 20 = 24,0 грн

331

311,

372

24,00

Визнання податкового кредиту з ПДВ – за наявності зареєстрованої ПН або за чеком РРО без ПН (пп. «б» п. 201.11 ПКУ)

641/ПДВ

644

4,00

Отримання товару  70 л дизпалива на вартість 10 сертифікатів - 10 грн без ПДВ 

203

631

10,00

Зарахування податкового кредиту з ПДВ

644

631

2,00

Оплата дизпалива сертифікатами

631

331

12,00

Отримання товару – 20 кг насіння на вартість 10 сертифікатів - 10 грн без ПДВ

208

631

10,00

Зарахування податкового кредиту з ПДВ

644

631

2,00

Оплата насіння сертифікатами

631

331

12,00

Списання використаного дизпалива (70 л) на потреби підприємства

23

203

10,00

Списання використаного насіння (20 кг) на потреби підприємства

23

208

10,00

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Військовий облік та повідомлення в ТЦК про особу за ЦПД
    Планується укласти договір надання послуг з фізособою, чоловіком призовного віку. Чи потрібно подавати інформацію про таку фізособу в ТЦК та СП? Чи потрібно вести військовий облік за цією особою? При укладенні договору, які документи потрібно надати цій особі?
    04.09.202445
  • Облік бібліотечних фондів в кав’ярні
    Підприємство придбало книги для розміщення у кав’ярні для безоплатного користування клієнтами. Останні можуть взяти почитати і повернути на місце. Але наявність книг не відслідковують. Тож клієнти можуть і не повернути книги. Як обліковувати такі книги?
    02.09.202421
  • Які є варіанти облікової політики щодо валютних операцій?
    Наказ про облікову політику виданий ще 2016 року, на той час не було на підприємстві валютних операцій. Зараз є орендарі, які сплачують за оренду приміщень у валюті на валютний рахунок у банку. Орендні платежі нараховуються на останню дату поточного місяця за курсом НБУ, на рахунку валюта зберігається деякий час, є продаж валюти за комерційним курсом банку. Чи потрібно робити додаток до наказу про облікову політику?
    30.08.2024386
  • Податковий облік ОЗ при перегляді строку використання ОЗ
    У разі перегляду термінів корисного використання ОЗ (ноутбуків) з 3 до 2 років та відповідного перерахунку амортизації, як такий перерахунок відобразиться в податковому обліку для компанії-"малодохідника" та у разі, якщо компанія перевищить ліміт 40 млн грн? Чи враховується сума коригування амортизації в розрахунку податку на прибуток? В разі списання ОЗ яка база для нарахування ПДВ – нова чи скоригована залишкова вартість?
    26.08.202459
  • ТОВ отримало сертифікат на монтаж техніки: як відобразити в обліку?
    В одному із гіпермаркетів (ТОВ 1) покупець (ТОВ 2 - платник ПДВ), придбав кондиціонер та сертифікат на його монтаж іншою особою - ФОП. Вартість сертифікату значна і відповідає 1/3 вартості товару. Дані позиції зазначено окремо у видатковій накладній. Як відобразити дану операцію в обліку? Хто складає документи на виконання монтажних робіт?
    21.08.202432