• Посилання скопійовано

Як обліковувати придбання запасів за акційними сертифікатами?

Підприємство придбало подарунковий сертифікат за 1,20 грн, в т.ч. ПДВ. Товари передаються за спеціальною ціною, зазначеною вище, як винагорода в рамках маркетингової акції "Заправляємо посівну - 2024". Як обліковувати такі сертифікати та придбаний товар?

Придбання сертифікату означає придбання права на отримання певного товару на суму, що дорівнює вартості сертифікату. Відповідно, цей товар в обліку буде оприбуткований за вартістю сертифіката.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, до первісної вартості запасів, що придбані за плату, включаються, зокрема, суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків та знижок, наданих постачальником (продавцем). Продаж подарункових сертифікатів на товари як раз і є таким публічним договором, за яким постачальник бере на себе обов’язок продати товар пред’явнику сертифіката за ціною, зазначеною у цьому сертифікаті.

Дооцінювати придбані запаси до їх справедливої вартості не потрібно. У п. 9 НП(С)БО 9 є правило, за яким у разі, якщо на момент оприбуткування запасів неможливо достовірно визначити їх первісну вартість, такі запаси можуть оцінюватися та відображатися за справедливою вартістю з наступним коригуванням до первісної вартості.В цьому випадку можна достовірно визначити первісну вартість запасів на момент їх оприбуткування – це вартість сертифікатів, які віддає підприємство в обмін на ці запаси.

Бухоблік придбання товарів за сертифікатом покажемо на прикладі. Як видно з прикладу, собівартість придбаних запасів (у прикладі це дизпаливо та насіння) формується за фактичною ціною, за якою вони були придбані – тобто за ціною сертифікатів.

 

Приклад. Підприємство виконало умови акції, за якою воно отримало 20 сертифікатів за ціною одного сертифіката 1,20 грн з ПДВ. В обмін на один сертифікатможна придбати або 7 л дизельного палива, або 2 кг насіння кукурудзи. Підприємство вирішує придбати 70 л дизпалива на 10 сертифікатів та 20 кг насіння кукурудзи на 10 сертифікатів. Ми пропонуємо обліковувати сертифікати як грошові документи, оскільки ними можна оплатити придбання товарів.

 

Таблиця

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

Придбання сертифікатів: 1,2 грн * 20 = 24,0 грн

331

311,

372

24,00

Визнання податкового кредиту з ПДВ – за наявності зареєстрованої ПН або за чеком РРО без ПН (пп. «б» п. 201.11 ПКУ)

641/ПДВ

644

4,00

Отримання товару  70 л дизпалива на вартість 10 сертифікатів - 10 грн без ПДВ 

203

631

10,00

Зарахування податкового кредиту з ПДВ

644

631

2,00

Оплата дизпалива сертифікатами

631

331

12,00

Отримання товару – 20 кг насіння на вартість 10 сертифікатів - 10 грн без ПДВ

208

631

10,00

Зарахування податкового кредиту з ПДВ

644

631

2,00

Оплата насіння сертифікатами

631

331

12,00

Списання використаного дизпалива (70 л) на потреби підприємства

23

203

10,00

Списання використаного насіння (20 кг) на потреби підприємства

23

208

10,00

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025753
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545