• Посилання скопійовано

Як відобразити в бухобліку донарахування мита згідно з аркушом коригування до ВМД?

Як правильно відобразити в бухбліку донарахування мита згідно з аркушом коригування до ВМД, якщо товар був реалізований повністю?

Відображення в обліку митних платежів при імпорті товарів

Відповідно до пп. 9 НП(С)БО 9, суми ввізного мита включаються до первісної вартості запасів.

Бухгалтерський облік при імпорті товарів ми детально розглядали тут. Митні платежі відображаються такими проведеннями (див. таблицю 1).

Таблиця 1

Бухгалтерський облік митних платежів приімпорті товару

№з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунку

Сума, грн.

 

 

дебет

кредит

 

1

Оплачені при митному оформленні:

-мито;

 

377

 

311

 

30 401,70

2

-ПДВ

377

311

60 803,40

3

Оприбутковано товари

281

632

10 000€

304 017

4

Включено мито до первісної вартості товару

281

377

30 401,70

5

ПК з ПДВ на підставі митної декларації

641

377

60 803,40

Якщо імпортовані товари продані, то їхня собівартість списується на собівартість реалізації (Дт 902 Кт 281), а далі на фінрезультат до оподаткування (Дт 791 Кт 902).

 

Відображення в обліку донарахування мита

Як ми зазначили вище, вартість митних платежів відноситься на збільшення первісної вартості товарів. З цього можемо припустити, що якщо мито збільшилося (чи зменшилося), потрібно відкоригувати первісну вартість імпортованих товарів.

Така думка щодо можливості подальшого коригування первісної вартості підтверджується також останнім абзацом п. 9 НП(С)БО 9, де сказано, що у разі, якщо на момент оприбуткування запасів неможливо достовірно визначити їх первісну вартість, такі запаси можуть оцінюватися та відображатися за справедливою вартістю з наступним коригуванням до первісної вартості.

Тож якщо ми коригуємо первісну вартість товару, який вже продано, ми повинні фактично допровести суму донарахування через увесь ланцюг бухгалтерських проведень – від включення мита до первісної вартості до списання собівартості на фінрезультати (див. таблицю 2). 

Причому імпортер має право донараховану суму ПДВ відобразити в декларації того періоду, коли оформлено аркуш коригування (детальніше див. тут).

Таблиця 2

Бухгалтерський облік донарахування митних платежів на імпортовані товари, які вже продані

 

№з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунку

Сума, грн.

 

 

дебет

кредит

 

1

Донараховано:

-мито;

 

377

 

311

 

1 000

2

-ПДВ

377

311

2 000

3

Збільшена первісна вартість товару

281

377

1 000

4

ПК з ПДВ на підставі аркуша коригування*

641

377

2 000

5

Списана донарахована первісна вартість на собівартість реалізації

902

281

1 000

6

Собівартість реалізації списана на фінрезультати

791

902

1 000

*) на практиці рекомендуємо також пересвідчитися в тому, що ця сума збільшила ліміт реєстрації ПН – так само, як це відбувається і при реєстрації митної декларації.

 ***

Можливе додаткове питання: чи можна скоротити проведення? Наприклад, навіщо проходити увесь ланцюг проведень, якщо можна суму донарахованого мита відразу списати на субрахунок 902: Дт 902 Кт 377.

На наш погляд, скорочувати проведення не можна. Тому що на відповідних рахунках обліку накопичується сума здійснених господарських операцій. Тож якщо допроведену суму мита не провести через субрахунок 281, вартість надходження і вибуття товарів на цьому субрахунку буде заниженою. 

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025124