• Посилання скопійовано

Дозвіл на видобування корисних копалин: як облікувати?

Підприємство придбало через аукціон дозвіл на видобування корисних копалин, внесло гарантійний внесок через аукціон та доплатило в Казначейство різницю, а також оплатило всі витрати, які були зазначені в протоколі аукціону. Як відобразити все це в обліку?

Такий дозвіл на видобування корисних копалин відповідає ознакам нематеріального активу і належить до групи прав користування природними ресурсами – див. пп. 5 НП(С)БО 8.

Первісна вартість придбаного нематеріального активу складається з ціни (вартості) придбання (крім отриманих торговельних знижок), мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням. Фінансові витрати не включаються до первісної вартості НМА, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок запозичень (за винятком фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до П(С)БО 31) (пп. 11 П(С)БО 8).

З урахуванням зазначеного, НМА, які призначені для використання в госпдіяльності платника податку, підлягають амортизації згідно з пп. 138.3 ПКУ. При цьому фінрезультат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації на такі нематеріальні активи відповідно до НП(С)БО або МСФЗ та зменшується на суму розрахованої амортизації таких НМА відповідно до пп. 138.3 ПКУ.

Спеціальний дозвіл на користування надрами — це документ, що видається Державною службою геології та надр України і засвідчує право юридичної чи фізичної особи на користування надрами з метою видобування корисних копалин.

В цьому випадку всі витрати, що понесені на отримання цього дозволу, складають вартість дозволу як нематеріального активу:

  • Дт 377 Кт 311 – оплачено всі витрати на отримання дозволу – гарантійний внесок та решта вартості дозволу, інші витрати згідно з протоколом аукціону (рахунок 377 обраний з огляду на те, що дозвіл надається тільки після оплати, тож Держгеонадра розглядається як дебітор, який повинен надати дозвіл);
  • Дт 154 Кт 377– збираються всі витрати, понесені на отримання дозволу, на рахунку капітальних інвестицій;
  • Дт 121 Кт 154 – отримання дозволу та введення його в експлуатацію;
  • Дт 92 Кт 133 – амортизація дозволу, вона відноситься до адміністративних витрат згідно з пп. 18 НП(С)БО 16 як амортизація нематеріальних активів загальногосподарського використання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024147
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449