Щодо загального підходу до обліку відходів
Детально про особливості обліку відходів ми писали тут.
Там ми зазначали, що відходи, які утворюються при виробництві, бувають зворотні і безповоротні.
Відходи є зворотними, якщо від їхнього використання можна одержати економічну вигоду. Зворотні відходи оцінюються за справедливою вартістю, в разі їх реалізації, або в оцінці можливого їх використання, якщо відходи використовується на самому підприємстві (див. пп. 11, пп. 12 НП(С)БО 16).
У разі, якщо відходи не можуть бути використані чи реалізовані, вони вважаються безповоротними з віднесенням вартості початкової сировини, з якої вони утворились, на собівартість виробленої продукції. Безповоротні відходи підлягають утилізації.
При цьому сировинні відходи (зворотні та безповоротні) поділяються на:
- нормативні – заплановані відходи, яких не можна уникнути при виготовлені продукції. Кількість утворення таких відходів передбачається технологією виробництва конкретного виду продукції;
- понаднормативні – відходи, що перевищують норми, встановлені технологією виробництва. Вони утворюються через: порушення технології виробництва, вимог нормативно-технічної документації на виробниче обладнання, недостатню кваліфікацію робітників тощо.
Згідно з пп. 11 НП(С)БО 16, наднормативні виробничі витрати включаються до складу собівартості реалізованої продукції.
В листі Мінфіну від 15.04.2005 р. №31-04220-20-17/6687 зазначено, що наднормативні витрати включаються до собівартості, якщо такі витрати не пов'язані з нестачами, псуванням, нетехнологічним використанням та порушенням правил зберігання, за рішенням уповноваженої особи (керівника) підприємства.
Щодо загального підходу до обліку зерна
Згідно з нормами Інструкції №291, сільгосппродукцію власного виробництва обліковують на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва», в тому числі насіння, відходи, одержані при доведенні товарної продукції та насіння до належних кондицій тощо.
Таким чином, на рахунку 27 на окремих субрахунках чи аналітичних рахунках обліковується як зерно, отримане з поля, так і зерно, передане для протруєння, і зерно, отримане з протруєння. Тут обліковуються також зворотні відходи.
Бухгалтерські проведення
Якщо в даній ситуації відходи є безповоротними нормативними, проведення будуть такі (цифри умовні):
- Дт 27 (протруювання) Кт 27 (склад) – 200 000 грн (передано зерно сторонньому виконавцю на протруювання в кількості 100 тон);
- Дт 27 (склад) Кт 27 (протруювання) – 200 000 грн (отримано зерно від стороннього виконавця, в кількості 98 тон, за мінусом безповоротних нормативних відходів 2 тони);
- Дт 27 (склад) Кт 631 – 30 000 грн (отримано від виконавця послуги протруювання за актом приймання-передачі);
- Дт 631 Кт 311 – 30 000 грн (оплата виконавцю).
Як наочно видно із проведень, кількість зерна зменшилася на 2 тони, але початкова собівартість не змінилася, та збільшилася на вартість послуг протруювання, і складає 230 000 грн (200 000 + 30 000). І це логічно, оскільки зерно набуло нових якостей – воно стало обробленим насінням, і тому собівартість одиниці такого насіння стає більшою.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити