• Посилання скопійовано

Собівартість у сфері телепродакшн

ТОВ, яке спеціалізується на мультимедійних проєктах, частково у січні-лютому 2022 р. виконувало послуги постпродашн проєкту за договором за бюджетні кошти, але внаслідок агресії рф проєкт закрито. Як списати залишки витрат на рахунку 23? Чи обліковувати реквізит до проєктів, вказаний в актах виконаних робіт субпідрядника декоратора? Чи є галузеві норми визначення собівартості мультимедійних проєктів? Чи може бухгалтер ФОП бути членом інвентаризаційної комісії?

Про терміни

 • Телепродакшн - це процес створення телевізійних програм, відеороликів та інших медіа-матеріалів для телевізійного мовлення. Він включає в себе всі аспекти створення телевізійного контенту, від ідеї до реалізації;
 • Постпродакшн – це етап виробництва в телевізійних, мультимедійних проектах (кіно, реклама, музичні кліпи тощо), коли матеріал відзнятий і його залишається змонтувати.

 

Щодо незавершеного виробництва закритого проєкту

Отже, підприємство понесло певні витрати на проєкт, але внаслідок форс-мажорних подій проєкт закрито. Це означає, що доходи за цим проєктом не отримуватимуться. Тому, на наш поглояд, незавершене виробництво на рахунку 23 потрібно списати: Дт 949 Кт 23.

Підставою для списання може бути наказ керівника ТОВ про закриття проєкту і списання незавершеного виробництва.  На підставі такого наказу може складатися бухгалтерська довідка, за якою і роблять проведення зі списання, наведене вище.

 

Реквізит до проєкту

За додатковими умовами запитання, під реквізитом маються на увазі крісла, килими, світильники тощо. Ці предмети надаються субпідрядником (ФОП) в рамках виконання робіт з декорації, за актом приймання-передачі виконаних робіт. Причому передаються саме виконані роботи, а не окремі предмети. 

Очевидно, що передана за актом декорація є окремим матеріальним об’єктом, який складається з різних предметів. 

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7, основні засоби (ОЗ) - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів,виконання робіт і надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 9, малоцінні та швидкозношувані  предмети  (МШП) – це запаси, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року.

Операційний цикл - проміжок часу між придбанням запасів для провадження діяльності і отриманням грошей та їх еквівалентів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг (п. 3 розд. І НП(С)БО 1).

Строк виробництва Проекту – це операційний цикл. Таким чином, декорація, як матеріальний об’єкт, використовується протягом строку, що не перевищує операційний цикл. Тому вона відноситься до МШП. 

Відповідно до п. 23 НП(С)БО 9, вартість МШП, що передані в експлуатацію, виключається зі складу активів (списується з балансу) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання.

На наш погляд, якщо ФОП передав виконані роботи з декорації за актом, то на підставі такого акту декорації можна відразу списати на виробничу собівартість відповідного проєкту: Дт 23 Кт 631.

Обліковувати їх у складі МШП на рахунку 22, а вже потім окремо списувати на собівартість (Дт 23 Кт 22), на наш погляд, недоречно. 

Разом з тим, у повній відповідності з п. 23 НП(С)БО 9 списані на собівартість декорації потрібно відображати в оперативному кількісному обліку. По суті це відомість, в якій перелічені предмети декорації в кількісному вигляді. 

Якщо після закінчення відповідного проєкту окремі предмети з декорації не будуть використовуватися і підлягають утилізації, вони списуються з оперативного кількісного обліку. Господарську операцію утилізації (наприклад, поміщення до сміттєконтейнера) потрібно оформити первинним документом, наприклад, актом про розбирання декорацій тощо. 

Якщо окремі предмети можуть бути використані, вони оприбутковуються на баланс ТОВ. Особливості оприбуткування залежать від різних чинників. Тут окремо на цьому питанні не зупинятимемося.

 

Чи є галузеві норми визначення собівартості мультимедійних проєктів?

Наприклад, в пп. 3.5 Методрекомендацій №151 (Методичні рекомендації щодо підготовки договору про надання державної фінансової підтримки національного фільму) зазначено, що виробнику рекомендується здійснювати окремий облік витрат на виробництво фільму, а також облік фінансових вкладень сторін у виробництво фільму. Для ведення бухгалтерського обліку рекомендується використовувати:

 • Методичні рекомендації з обліку формування виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) у кіновиробництві, затверджених наказом Міністерства культури і туризму України від 10.10.2007 р. №1238/0/16-07;
 • Методичні рекомендації з обліку об'єктів сценічно-постановочних засобів на підприємствах кіновиробництва, затверджених наказом Міністерства культури і туризму України від 02.11.2007 р. №1381/0/16-07;
 • Методичні рекомендації з обліку нематеріальних активів кіновиробництва, затверджених наказом Міністерства культури і туризму України від 02.04.2008 р. № 353/0/16-08.10.9;
 • Методичні рекомендації щодо застосування граничних термінів проведення періодів(етапів) виробництва фільмів за видами, хронометражем та форматом, затверджених наказом Міністерства культури України від 28.09.2012 р. № 1076.

Але у відкритих джерелах інформації щодо цих нормативних документів немає. 

Тому рекомендуємо з цього питання звернутися до Мінкульту.

Або звернутися до Мінфіну, як до держоргану, що займається в Україні регулюванням питань методології бухгалтерського обліку (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік). Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

 

Чи може бухгалтер ФОП бути членом інвентаризаційної комісії?

Так, може бути.

Це прямо передбачено пп. 1 розд. ІІ Положення №879, де зазначено, що для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб’єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об’єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Прийняття однотипних ОЗ з різними сумами в одному самостійно розробленому акті
  Після втрати чинності наказу №352 ТОВ розробило власні форми для первинного обліку ОЗ. Через великий обсяг введення в експлуатацію однотипних ОЗ, які відрізняються маркуванням та сумою, і на які складаються окремі акти, планується розробити бланк акту для введення в експлуатацію більше ніж одного ОЗ. Чи не буде порушенням законодавства введення в експлуатацію декількох ОЗ одним актом?
  Сьогодні 11:037
 • Як встановити експлуатаційні норми пробігу шин?
  Придбали новий автомобіль Рено Дастер. Як встановити експлуатаційну норму пробігу шин, якщо в Експлуатаційних нормах №488 не вказано модель машини і шин 215/65 R16 Continental Conticrosscontact LX 2, які плануємо докупати додатково?
  27.09.202351
 • Нематеріальні активи не використовуються: що в обліку?
  ТОВ передавало у користування ПЗ, а також отримувало роялті за видачу невиключної ліцензії на інше ПЗ. Виключні майнові права на обидва продукта обліковуються на субрахунку 127 та амортизуються. В серпні 2023тр. замовник цих продуктів збанкрутів, ТОВ перестало отримувати за ними дохід. Що з амортизацією цих НМА? Чи потрібно їх консервувати або виводити з експлуатації?
  27.09.202335
 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023321
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202338