• Посилання скопійовано

Облік товарів у роздрібній торгівлі

Підприємство роздрібної торгівлі веде облік товарів на субрахунку 2821 "Товари в торгівлі", а націнку на субрахунку 2851 "Торгова націнка". Згідно з обліковою політикою товари при вибутті оцінюються за методом ФІФО. Плануємо перейти на облік в іншій програмі, яка не підтримує субрахунок 285. Чи можна не використовувати цей субрахунок, а обліковувати тільки на субрахунку 282?

Методи вибуття запасів

Запаси при вибутті оцінюються за одним із методів, наведених в п. 16 НП(С)БО 9.

Серед таких методів є методи:

  • собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО); 
  • ціни продажу.

Метод, який застосовуватиметься, підприємство визначає власною обліковою політикою.

 

Щодо ФІФО

Відповідно до пп. 20 НП(С)БО 9, оцінка запасів за методом ФІФО базується на припущенні, що запаси використовуються у тій послідовності, у якій вони надходили до підприємства (відображені у бухгалтерському обліку), тобто запаси, які першими відпускаються у виробництво (продаж та інше вибуття), оцінюються за собівартістю перших за часом надходження запасів. 

Якщо підприємство веде облік за методом ФІФО, то товари, що знаходяться у продажу в магазинах за собівартістю обліковуються на субрахунку 282. Причому субрахунок 285 не застосовується.

 

Щодо ціни продажу

Відповідно до пп. 22 НП(С)БО 9, оцінка за цінами продажу заснована на застосуванні підприємствами роздрібної торгівлі середнього проценту торговельної націнки товарів. Цей метод можуть застосовувати (якщо інші методи оцінки вибуття запасів не виправдані) підприємства, що мають значну і змінну номенклатуру товарів з приблизно однаковим рівнем торговельної націнки. Собівартість реалізованих товарів визначається як різниця між продажною (роздрібною) вартістю реалізованих товарів і сумою торговельної націнки на ці товари. Сума торговельної націнки на реалізовані товари визначається як добуток продажної (роздрібної) вартості реалізованих товарів і середнього відсотку торговельної націнки. Середній відсоток торговельної націнки визначається діленням суми залишку торговельних націнок на початок звітного місяця і торговельних націнок у продажній вартості одержаних у звітному місяці товарів на суму продажної (роздрібної) вартості залишку товарів на початок звітного місяця та продажної (роздрібної) вартості одержаних у звітному місяці товарів. 

Приклад розрахунку суми торговельної націнки наведено в прикладі 2 додатку до НП(С)БО 9.

Якщо підприємство веде облік за методом ціни продажу, то товари на субрахунку 282 обліковуються не за собівартістю, а за ціною продажу. А націнка (різниця між ціною продажу і собівартістю) відображається за кредитом субразунку 285.

 

Як вело облік підприємство?

За умовами питання обліковою політикою встановлено облік ФІФО, а облік підприємство вело на субрахунку 282 і торгову націнку на субрахунку 285.

Але якщо обрано ФІФО, то торгова націнка в обліку взагалі не визначається і субрахунок 285 не застосовується. 

Тому підприємству слід з’ясувати, таки яким чином, за якою вартістю воно відображало товари в бухобліку.

 

Чи можна вести облік в роздрібній торгівлі без субрахунку 285?

Так, можна. Ми це пояснили вище.

Субрахунок 285 застосовується тільки якщо підприємство оцінює товари при вибутті за методом ціни продажу.

Якщо ж воно застосовує інший метод, а воно має право обрати інший метод, то субрахунок 285 не застосовується.

Якщо підприємство застосовувало один метод оцінки вибуття запасів, воно може змінити облікову політику і застосовувати інший метод. 

Про особливості зміни облікової політики можна почитати тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202413
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202451
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202411
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202424
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202473