• Посилання скопійовано

Чи визнавати доходи за незавершеним виробництвом у будівництві?

ТОВ здійснює монтаж металевих конструкцій власного виробництва на умовах підряду. У 2022 році об'єкт будівництва заморожено. За наслідками 2021 року на балансі залишилася передоплата від замовника і незавершене виробництво, а саме: передоплата за кредитом субрахунку 681 — 3 млн грн, в т.ч. ПДВ; незавершене виробництво за дебетом рахунку 23 — 2,3 млн грн. Чи визнавати дохід за НП(С)БО 18?

Розглянемо, чи повинно ТОВ застосовувати норми НП(С)БО 18

Доходи і витрати за будівельним контрактом визнають за нормами НП(С)БО 18. Відповідно до п. 2 НП(С)БО 18, будівельний контракт - договір про будівництво. Будівництво - спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.

Оскільки ТОВ виконує монтажні роботи, воно займається будівництвом, відповідний договір підряду є будівельним контрактом. Тому доходи і витрати за таким контрактом ТОВ має визначати згідно з нормами НП(С)БО 18.

 

Загальні підстави визначення доходів і витрат

Детально це питання ми розглядали тут.

Відповідно до п. 3 НП(С)БО 18, доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту може бути достовірно оцінений. 

Такий ступінь завершеності визначається за одним з трьох методів, наведених в п. 4 НП(С)БО 18. Конкретний метод, який застосовується, визначається обліковою політикою. Особливості визначення кінцевого фінрезультату залежно від виду контракту наведені в п. 5, п. 6 НП(С)БО 18.

Разом з тим відповідно до п. 7 НП(С)БО 18, якщо кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом не може бути оцінений достовірно, то:

  • дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування;
  • витрати за будівельним контрактом визнаються витратами того періоду, протягом якого вони були зазнані.

 

Розглянемо, як визначати доходи і витрати за умовами запитання

В запитанні не зазначено, який метод визначення ступеня завершеності робіт за будівельним контрактом визначено обліковою політикою ТОВ. Окрім того, не зазначено вид контракту, тож не можемо сказати, який з двох способів визначення кінцевого фінрезультату сліб застосовувати.

Нехай, наприклад, обліковою політикою ТОВ визначено метод вимірювання та оцінки виконаної роботи. Окрім того, нехай кінцевий фінрезультат не може бути достовірно оцінений.

В такому разі дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування.

Якщо з замовником на кінець 2021 року документи на передачу виконаних робіт (акти приймання-передачі) не складалися, то вже на кінець 2021 року потрібно було зробити такі проводки:

  • Дт 361 Кт 703 — 2,76 млн грн (визнано дохід в сумі витрат, плюс ПДВ);
  • Дт 238 Кт 239 — 2,3 млн грн (відображено визнаний дохід, без урахування ПДВ);
  • Дт 361 Кт 239 — (-)2,3 млн грн (сторно на суму визнаного доходу, без ПДВ, тому що виконані роботи не передані замовнику за актом);
  • Дт 703 Кт 643 — 0,47 млн грн (відображено ПДВ);
  • Дт 703 Кт 791 — 2,3 млн грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 903 Кт 23 — 2,3 млн грн (списані витрати на собівартість реалізації);
  • Дт 791 Кт 903 — 2,3 млн грн (собівартість реалізації віднесено на фінрезультати).

Щодо зарахування авансу на субрахунку 681 в рахунок заборгованості за виконаними роботами, то це слід робити на дату передачі виконаних робіт замовнику за актом:

  • Дт 681 Кт 361 — 2,76 (якщо акт буде складено саме на таку суму, разом з ПДВ);
  • Дт 361 Кт 239 — 2,3 (різниця, без ПДВ, між сумою робіт, переданих замовнику за актом, і сумою визнаного доходу).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202524
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202543
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025129
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517