• Посилання скопійовано

Чи визнавати доходи за незавершеним виробництвом у будівництві?

ТОВ здійснює монтаж металевих конструкцій власного виробництва на умовах підряду. У 2022 році об'єкт будівництва заморожено. За наслідками 2021 року на балансі залишилася передоплата від замовника і незавершене виробництво, а саме: передоплата за кредитом субрахунку 681 — 3 млн грн, в т.ч. ПДВ; незавершене виробництво за дебетом рахунку 23 — 2,3 млн грн. Чи визнавати дохід за НП(С)БО 18?

Розглянемо, чи повинно ТОВ застосовувати норми НП(С)БО 18

Доходи і витрати за будівельним контрактом визнають за нормами НП(С)БО 18. Відповідно до п. 2 НП(С)БО 18, будівельний контракт - договір про будівництво. Будівництво - спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.

Оскільки ТОВ виконує монтажні роботи, воно займається будівництвом, відповідний договір підряду є будівельним контрактом. Тому доходи і витрати за таким контрактом ТОВ має визначати згідно з нормами НП(С)БО 18.

 

Загальні підстави визначення доходів і витрат

Детально це питання ми розглядали тут.

Відповідно до п. 3 НП(С)БО 18, доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту може бути достовірно оцінений. 

Такий ступінь завершеності визначається за одним з трьох методів, наведених в п. 4 НП(С)БО 18. Конкретний метод, який застосовується, визначається обліковою політикою. Особливості визначення кінцевого фінрезультату залежно від виду контракту наведені в п. 5, п. 6 НП(С)БО 18.

Разом з тим відповідно до п. 7 НП(С)БО 18, якщо кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом не може бути оцінений достовірно, то:

  • дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування;
  • витрати за будівельним контрактом визнаються витратами того періоду, протягом якого вони були зазнані.

 

Розглянемо, як визначати доходи і витрати за умовами запитання

В запитанні не зазначено, який метод визначення ступеня завершеності робіт за будівельним контрактом визначено обліковою політикою ТОВ. Окрім того, не зазначено вид контракту, тож не можемо сказати, який з двох способів визначення кінцевого фінрезультату сліб застосовувати.

Нехай, наприклад, обліковою політикою ТОВ визначено метод вимірювання та оцінки виконаної роботи. Окрім того, нехай кінцевий фінрезультат не може бути достовірно оцінений.

В такому разі дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування.

Якщо з замовником на кінець 2021 року документи на передачу виконаних робіт (акти приймання-передачі) не складалися, то вже на кінець 2021 року потрібно було зробити такі проводки:

  • Дт 361 Кт 703 — 2,76 млн грн (визнано дохід в сумі витрат, плюс ПДВ);
  • Дт 238 Кт 239 — 2,3 млн грн (відображено визнаний дохід, без урахування ПДВ);
  • Дт 361 Кт 239 — (-)2,3 млн грн (сторно на суму визнаного доходу, без ПДВ, тому що виконані роботи не передані замовнику за актом);
  • Дт 703 Кт 643 — 0,47 млн грн (відображено ПДВ);
  • Дт 703 Кт 791 — 2,3 млн грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 903 Кт 23 — 2,3 млн грн (списані витрати на собівартість реалізації);
  • Дт 791 Кт 903 — 2,3 млн грн (собівартість реалізації віднесено на фінрезультати).

Щодо зарахування авансу на субрахунку 681 в рахунок заборгованості за виконаними роботами, то це слід робити на дату передачі виконаних робіт замовнику за актом:

  • Дт 681 Кт 361 — 2,76 (якщо акт буде складено саме на таку суму, разом з ПДВ);
  • Дт 361 Кт 239 — 2,3 (різниця, без ПДВ, між сумою робіт, переданих замовнику за актом, і сумою визнаного доходу).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144