• Посилання скопійовано

Чи визнавати доходи за незавершеним виробництвом у будівництві?

ТОВ здійснює монтаж металевих конструкцій власного виробництва на умовах підряду. У 2022 році об'єкт будівництва заморожено. За наслідками 2021 року на балансі залишилася передоплата від замовника і незавершене виробництво, а саме: передоплата за кредитом субрахунку 681 — 3 млн грн, в т.ч. ПДВ; незавершене виробництво за дебетом рахунку 23 — 2,3 млн грн. Чи визнавати дохід за НП(С)БО 18?

Розглянемо, чи повинно ТОВ застосовувати норми НП(С)БО 18

Доходи і витрати за будівельним контрактом визнають за нормами НП(С)БО 18. Відповідно до п. 2 НП(С)БО 18, будівельний контракт - договір про будівництво. Будівництво - спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.

Оскільки ТОВ виконує монтажні роботи, воно займається будівництвом, відповідний договір підряду є будівельним контрактом. Тому доходи і витрати за таким контрактом ТОВ має визначати згідно з нормами НП(С)БО 18.

 

Загальні підстави визначення доходів і витрат

Детально це питання ми розглядали тут.

Відповідно до п. 3 НП(С)БО 18, доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту може бути достовірно оцінений. 

Такий ступінь завершеності визначається за одним з трьох методів, наведених в п. 4 НП(С)БО 18. Конкретний метод, який застосовується, визначається обліковою політикою. Особливості визначення кінцевого фінрезультату залежно від виду контракту наведені в п. 5, п. 6 НП(С)БО 18.

Разом з тим відповідно до п. 7 НП(С)БО 18, якщо кінцевий фінансовий результат за будівельним контрактом не може бути оцінений достовірно, то:

  • дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування;
  • витрати за будівельним контрактом визнаються витратами того періоду, протягом якого вони були зазнані.

 

Розглянемо, як визначати доходи і витрати за умовами запитання

В запитанні не зазначено, який метод визначення ступеня завершеності робіт за будівельним контрактом визначено обліковою політикою ТОВ. Окрім того, не зазначено вид контракту, тож не можемо сказати, який з двох способів визначення кінцевого фінрезультату сліб застосовувати.

Нехай, наприклад, обліковою політикою ТОВ визначено метод вимірювання та оцінки виконаної роботи. Окрім того, нехай кінцевий фінрезультат не може бути достовірно оцінений.

В такому разі дохід визнається в сумі фактичних витрат від початку виконання будівельного контракту, щодо яких існує імовірність їх відшкодування.

Якщо з замовником на кінець 2021 року документи на передачу виконаних робіт (акти приймання-передачі) не складалися, то вже на кінець 2021 року потрібно було зробити такі проводки:

  • Дт 361 Кт 703 — 2,76 млн грн (визнано дохід в сумі витрат, плюс ПДВ);
  • Дт 238 Кт 239 — 2,3 млн грн (відображено визнаний дохід, без урахування ПДВ);
  • Дт 361 Кт 239 — (-)2,3 млн грн (сторно на суму визнаного доходу, без ПДВ, тому що виконані роботи не передані замовнику за актом);
  • Дт 703 Кт 643 — 0,47 млн грн (відображено ПДВ);
  • Дт 703 Кт 791 — 2,3 млн грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 903 Кт 23 — 2,3 млн грн (списані витрати на собівартість реалізації);
  • Дт 791 Кт 903 — 2,3 млн грн (собівартість реалізації віднесено на фінрезультати).

Щодо зарахування авансу на субрахунку 681 в рахунок заборгованості за виконаними роботами, то це слід робити на дату передачі виконаних робіт замовнику за актом:

  • Дт 681 Кт 361 — 2,76 (якщо акт буде складено саме на таку суму, разом з ПДВ);
  • Дт 361 Кт 239 — 2,3 (різниця, без ПДВ, між сумою робіт, переданих замовнику за актом, і сумою визнаного доходу).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:142
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025205
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025627
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541