• Посилання скопійовано

Витрати отриманих послуг на розподіл електричної енергії: як облікувати?

Як відобразити в бухобліку отримані послуги з розподілу електричної енергії?

Правові підстави

Відповідно до п. 78 ч. 1 ст. 1 Закону «Про ринок електричної енергії» розподіл електричної енергії  - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.

Згідно з цим Законом енергопостачальні компанії зобов’язані розділити види діяльності з розподілу електроенергії (у тому числі, експлуатації електромереж) і з її постачання.

У зв’язку з цим Правилами №312 було приписано, що споживач тепер укладає окремі договори: 

  1. про надання послуг з розподілу електроенергії — з оператором системи розподілу; 
  2. про постачання електроенергії — з обраним споживачем електропостачальником або про постачання електроенергії — з постачальником універсальних послуг.

Тобто, підприємство придбаває товар (електроенергію) і послуги з транспортування товару (розподілу електроенергії).

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається, серед іншого, з таких фактичних витрат:

  • суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків;
  • транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів).

Тобто, витрати на розподіл електроенергії включаються до собівартості електроенергії.

Але оскільки придбана електроенергія не оприбутковується на рахунках обліку запасів, а відразу списується на витрати, то і витрати з розподілу електроенергії також списуються на ті самі рахунки витрат, що і придбана електроенергія, а не оприбутковуються разом з вартістю електроенергії на рахунку обліку запасів.

Наприклад, якщо 70% отриманої електроенергії списано на собівартість продукції (рахунок 23), а 30% на адмінвитрати (рахунок 92), то і витрати з розподілу електроенергії будуть списані на ці рахунки в такій самій пропорції – 70% і 30%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»