• Посилання скопійовано

Витрати отриманих послуг на розподіл електричної енергії: як облікувати?

Як відобразити в бухобліку отримані послуги з розподілу електричної енергії?

Правові підстави

Відповідно до п. 78 ч. 1 ст. 1 Закону «Про ринок електричної енергії» розподіл електричної енергії  - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.

Згідно з цим Законом енергопостачальні компанії зобов’язані розділити види діяльності з розподілу електроенергії (у тому числі, експлуатації електромереж) і з її постачання.

У зв’язку з цим Правилами №312 було приписано, що споживач тепер укладає окремі договори: 

  1. про надання послуг з розподілу електроенергії — з оператором системи розподілу; 
  2. про постачання електроенергії — з обраним споживачем електропостачальником або про постачання електроенергії — з постачальником універсальних послуг.

Тобто, підприємство придбаває товар (електроенергію) і послуги з транспортування товару (розподілу електроенергії).

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається, серед іншого, з таких фактичних витрат:

  • суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків;
  • транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів).

Тобто, витрати на розподіл електроенергії включаються до собівартості електроенергії.

Але оскільки придбана електроенергія не оприбутковується на рахунках обліку запасів, а відразу списується на витрати, то і витрати з розподілу електроенергії також списуються на ті самі рахунки витрат, що і придбана електроенергія, а не оприбутковуються разом з вартістю електроенергії на рахунку обліку запасів.

Наприклад, якщо 70% отриманої електроенергії списано на собівартість продукції (рахунок 23), а 30% на адмінвитрати (рахунок 92), то і витрати з розподілу електроенергії будуть списані на ці рахунки в такій самій пропорції – 70% і 30%.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202572
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250